Wczytuję dane...
Kod EAN: 9788396030030
Realizacja zamówienia: 24 godzin
Wysyłka: Wysyłka gratis!
Wydawnictwo: umcs

Niniejsza publikacja jest kierowana głównie do osób ukraińskojęzycznych, które uczą się polskiego na poziomie B1. Prezentowane tu ćwiczenia gramatyczne odznaczają się bogatą szatą graficzną i służą trzem głównym celom – powtarzaniu fleksji werbalnej, utrwalaniu znajomości słownictwa dotyczącego rutyny dnia codziennego, a także przekazywaniu elementów wiedzy o Polsce.

Zbiór zadań Gramatyka z kulturą. Przez osoby jest poświęcony fleksji oraz składni werbalnej i – zgodnie z postulatem zintegrowanego nauczania sprawności – odznacza się boga- tą oraz różnorodną leksyką. Publikacja powstała z myślą o osobach z Ukrainy uczących się języka polskiego na poziomie B1, ale ma charakter uniwersalny. O uniwersalizmie można mówić w dwóch znaczeniach. Po pierwsze, w odniesieniu do językowo-kulturowego kręgu odbiorców, który może wykraczać poza Słowian. Po drugie, w kontekście wieku uczących się, ponieważ doskonale się sprawdzi w nauczaniu dzieci, poprzez młodzież, aż do dorosłych.

Każdy rozdział ma przemyślany układ wyznaczany triadą: prezentacja, informacja, transformacja. Typy ćwiczeń są różnorodne i opierają się na rozmaitych tekstach dotyczących znanych spraw oraz wydarzeń. Metajęzyk jest ograniczony do minimum, a komentarz, pisany prostym językiem, pojawia się tylko tam, gdzie jest niezbędny. Zamieszczony na końcu podręcznika klucz umożliwia samodzielną pracę ucznia. Na tle innych podręczników do nauczania gramatyki ten wyróżnia się także bogatą szatą graficzną, która sprzyja aktywizowaniu uwagi odbiorcy, ułatwia proces rozumienia i zapamiętywania. Sposób prezentacji materiału gramatycznego świadczy o dogłębnej znajomości zarówno metodyki nauczania języka polskiego jako obcego, jak i potencjalnie trudnych dla cudzoziemców miejsc polszczyzny. W całym podręczniku widać nadrzędny cel, którym jest aktywizowanie uwagi i przekazywanie wiedzy o gramatyce nie dla samej gramatyki, lecz dla doskonalenia kompetencji komunikacyjnej. Nacisk został też położony na rozwijanie wiedzy kulturowej – mowa jest bowiem o tradycjach i zwyczajach, polskiej przyrodzie i polskich miastach, a także elementach etykiety. Dobór leksyki sprzyja upowszechnianiu wiedzy geo- graficznej, historycznej oraz promowaniu polskiej kultury.

Podsumowując, recenzowany zbiór zadań wyróżnia się na tle współczesnych pod- ręczników sposobem opracowania i zawartością treściową. Pokazuje, że gramatyka może być łatwa i przyjemna, a rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem polskim może stać się wspaniałą przygodą porównywalną do odkrywania nieznanych lądów.

Z recenzji dr hab. Agaty Małyski, prof. UMCS

Zbiór zadań Gramatyka z kulturą. Przez osoby powstał jako część międzynarodowego projektu Gramatyka z kulturą – webinaria i zadania realizowanego w ramach Programu Promocja Języka Polskiego Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (BJP/PJP/2022/1/00017).

Darmowe publikacje do nauki języka polskiego jako obcego dostępne przy zamówieniu publikacji płatnych (minimalna wartość koszyka 5 zł).

Szczegóły treści cyfrowej

 • ISBN: 

  978-83-960300-3-0

 • Autorzy: 

  Bartłomiej Maliszewski

 • Liczba stron: 

  243

 • Rok wydania: 

  2023

 • Numer wydania: 

  1

 • Poziom: 

  B1

 • Seria: 

  Polski z Kulturą

 • Język publikacji: 

  polski

 • Format pliku: 

  PDF

Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...