Gramatyka z kulturą to publikacja poświęcona fleksji imiennej (odmianie rzeczowników, przymiotników i zaimków). Składa się na nią część teoretyczna (tabelki ze zwięzłym przedstawieniem zasad dystrybucji końcówek fleksyjnych, punkty z wyszczególnieniem kontekstów używania danego przypadka, drobne uwagi i przypisy) oraz część praktyczna (czyli zasób bogato ilustrowanych ćwiczeń przeznaczonych dla osób, które uczą się języka polskiego na poziomie B1).
Jak rozumieć tytuł "Gramatyka z kulturą"? Po pierwsze, staramy się tłumaczyć gramatykę krótko, prosto i kulturalnie. Nie nadużywamy terminów, uciekamy od monotonii i dbamy o atrakcyjność ćwiczeń (a dużą rolę odgrywają tu zdjęcia oraz rysunki autorstwa Katarzyny Wójcik). Po drugie, często się odwołujemy do historii i kultury Polski – wspominamy o sławnych osobach, ważnych zabytkach, dziełach sztuki, świętach, tradycjach, znanych miejscach i wydarzeniach. Oczywiście, nie o wszystkim, co ważne dla naszej kultury, można wspomnieć w krótkim zbiorze zadań gramatycznych. Mówimy jednak o języku w niezbywalnym kontekście polskich realiów, a przy okazji ćwiczeń językowych staramy się promować rodzimą kulturę oraz wiedzę o Polsce. Po trzecie, często mówimy o zasadach savoir vivre’u, czyli o zasadach dobrego wychowania, bo ważna jest przecież nie tylko znajomość gramatyki, ale i etykiety.
Darmowe publikacje do nauki języka polskiego jako obcego dostępne przy zamówieniu publikacji płatnych (minimalna wartość koszyka 5 zł).
Szczegóły treści cyfrowej
-
ISBN:
978-83-960300-0-9
-
Autorzy:
Bartłomiej Maliszewski
-
Liczba stron:
21
-
Rok wydania:
2020
-
Numer wydania:
1
-
Poziom:
B1
-
Seria:
Polski z Kulturą
-
Język publikacji:
polski
-
Format pliku:
PDF