Wczytuję dane...
Kod EAN: 9788396030009
Realizacja zamówienia: 24 godzin
Wysyłka: Wysyłka gratis!
Wydawnictwo: umcs

Dlaczego Gramatyka z kulturą?

Po pierwsze, staramy się tłumaczyć gramatykę krótko, prosto i kulturalnie. Nie nadużywamy trudnych słów, uciekamy od monotonii i dbamy o atrakcyjność ćwiczeń (a dużą rolę odgrywają tu zdjęcia oraz rysunki autorstwa Katarzyny Wójcik). Po drugie, często się odwołujemy do historii i kultury Polski – w ćwiczeniach wspominamy o sławnych osobach, ważnych zabytkach, dziełach sztuki, świętach, tradycjach, znanych miejscach oraz wydarzeniach. Po trzecie, dość często mówimy też o zasadach savoir vivre’u, czyli o kodeksie dobrego wychowania, bo ważna jest nie tylko znajomość gramatyki, ale i etykiety.

Każdy z rozdziałów dotyczy określonego przypadka i odznacza się podobną (trójdzielną) strukturą. Pierwszą część stanowią ćwiczenia, których celem jest prezentacja nauczanych konstrukcji. Druga część dotyczy zasad gramatycznych – w tabelkach są przedstawiane końcówki fleksyjne, krótkiemu omówieniu podlegają zasady ich dystrybucji oraz konteksty używania danego przypadka. Ostatnią (najbardziej rozbudowaną) część rozdziałów stanowią ćwiczenia, które polegają na tworzeniu wymaganych form gramatycznych w zdaniach i tekstach. Schemat każdego rozdziału można więc ująć formułą: prezentacja - informacja – transformacja.

Publikacja jest przeznaczona dla osób, które uczą się języka polskiego na poziomie B1, a jej głównymi adresatami są rosyjsko-, białorusko- i ukraińskojęzyczni uczniowie. Dlatego też dużą uwagę poświęcamy zwłaszcza tym zagadnieniom gramatycznym, które są przedmiotem częstych interferencji popełnianych pod wpływem wschodnich języków słowiańskich. Mamy nadzieję, że Gramatyka z kulturą okaże się źródłem ciekawych i pożytecznych ćwiczeń.

Życzymy więc miłej pracy!

Spis treści

Wstęp

TO MIANOWNIK

kto? co?

U DOPEŁNIACZA
kogo? czego?

KU CELOWNIKOWI
komu? czemu?

PRZEZ BIERNIK
kogo? co?

Z NARZĘDNIKIEM
z kim? z czym?

W MIEJSCOWNIKU
o kim? o czym?

DROGI WOŁACZU!
o!

Klucz

Recenzowany podręcznik jest oryginalny, nowoczesny, atrakcyjny za względu na sposób opracowania i zawartość treściową. Spełnia postulaty współczesnej glottodydaktyki dotyczące nie tylko leksykalnego kierunkowania zagadnień gramatycznych, ale także łączenia kompetencji kulturowej z komunikacyjną. Stanowi bardzo potrzebną pozycję dydaktyczną na obecnym rynku podręczników do nauczania języka polskiego jako obcego.

Z recenzji dr hab. Agaty Małyski, prof. UMCS

Wartość publikacji podnosi jej bardzo atrakcyjna szata graficzna - wielobarwne fotografie oraz rysunki, wykonane przez Katarzynę Wójcik, nie tylko świetnie ilustrują omawiane zagadnienia, ale też w wielu przypadkach są integralną częścią zadań. Słusznie pomyślano o rozmieszczeniu materiału w taki sposób, by całościowe zagadnienia mieściły się na pojedynczych, łatwych do kopiowania stronach.

Z recenzji prof. dr hab. Doroty Brzozowskiej

Szczegóły treści cyfrowej

 • ISBN: 

  978-83-960300-0-9

 • Autorzy: 

  Bartłomiej Maliszewski

 • Liczba stron: 

  131

 • Rok wydania: 

  2020

 • Numer wydania: 

  1

 • Poziom: 

  B1

 • Seria: 

  Polski z Kulturą

 • Język publikacji: 

  polski

 • Format pliku: 

  PDF

Polecamy także
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...