Wczytuję dane...
Kod EAN: 9788396908803
Waga produktu: 0.430 kg
Realizacja zamówienia: 24 godzin
Wysyłka od: 11.99 PLN
Wydawnictwo: La La Lang

"Sama grama" to zeszyt ćwiczeń, który składa się z 1000 przykładów transformacji zdaniowych – analogicznych do tych, z którymi można zmierzyć się na egzaminie. Podzieliliśmy je na 70 tematów, a w każdym z nich znajdują się ciekawe tabele z regułami oraz 10 zdań do napisania, co daje łącznie 700 gramatycznych łamigłówek. Kolejna część publikacji to 300 dodatkowych transformacji, które pomogą przy powtarzaniu i systematyzowaniu przerobionego wcześniej materiału.

„Sama grama – transformacje zdaniowe” to publikacja dedykowana nie tylko zdającym egzamin państwowy, a wszystkim, którzy uczą się języka polskiego. Nasz zeszyt ćwiczeń pomoże poszerzyć kompetencję gramatyczną, czyli odmianę rzeczowników, przymiotników i zaimków przez przypadki, a także użycie przyimków i spójników. Przede wszystkim jednak pomoże w rozwinięciu umiejętności parafrazowania na poziomie B1, podniesieniu kompetencji komunikacyjnej i polepszeniu warsztatu pisarskiego, dla którego stosowanie synonimii składniowej ma kluczowe znaczenie.

Publikację opracowano z uwzględnieniem standardów wymagań egzaminacyjnych Państwowej Komisji ds. Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego i Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.

Autorzy

Monika Siembida

Lektorka języka polskiego, koordynatorka jednego z warszawskich ośrodków egzaminacyjnych i egzaminatorka podczas państwowego egzaminu certyfikatowego współautorka "Samej gramy", „Setki na mówienie” oraz „Piszę, mówię i zdaję!”, współprowadząca kanał YouTube „Drewniak i Monika”.

Miłosz Drewniak

Lektor języka polskiego jako obcego, egzaminator podczas państwowego egzaminu certyfikatowego, współautor "Samej gramy", współprowadzący kanał YouTube „Drewniak i Monika”.

SPIS TREŚCI
ROZDZIAŁ II
ROZDZIAŁ XXIII

Recenzja Małgorzaty Januszewicz

Miłosz i Monika to doświadczeni lektorzy i egzaminatorzy. Egzamin certyfikatowy z języka polskiego jako obcego nie ma dla nich żadnych tajemnic, a swoją cenną wiedzą dzielą się na kanale YouTube Drewniak i Monika.

Transformacje zdaniowe, którym poświęcili swoją publikację, to jedno z trudniejszych zadań na egzaminie w części "Poprawność gramatyczna". Na pierwszy rzut oka to nic trudnego - trzeba przekształcić zdanie w taki sposób, by nie zmieniać jego sensu i jednocześnie wykorzystać podane słowo.

Zdający popełniają tu jednak wiele błędów, które wynikają ze słabej kompetencji gramatycznej, z niewiedzy, czego się od nich oczekuje, z interferencji, czyli błędów powstających pod wpływem języka ojczystego. W tym zadaniu jest wiele pułapek i mało kto w nie nie wpada. To naprawdę świetny sprawdzian tego, jak dobrze znacie polszczyznę i czy faktycznie uczciwie możecie powiedzieć, że jesteście na poziomie B1.

"Sama grama" to publikacja nie tylko dla osób, które chcą zdać egzamin certyfikatowy na poziomie B1, ale dla każdego, kto chce poprawić swoją kompetencję gramatyczną i rozwinąć swoją umiejętność parafrazowania, czyli mówienia tego samego, ale inaczej - to właśnie ta niesamowicie ważna umiejętność sprawia, że możemy w języku obcym, którego jeszcze nie znamy biegle, wyrazić wszystko, co tylko chcemy - bo umiemy dobierać poprawnie słowa na różne sposoby, nawet gdy nam tych słów jeszcze czasem brakuje.

I jeszcze jedno - "Sama grama" to nie tylko grama! Jeśli spojrzycie na spis treści, to zobaczycie, że jest on niezwykle inspirujący, pełen różnych polskich smaczków i nawiązań do polskiej kultury.

Szczegółowe dane o książce

 • Autorzy: 

  Miłosz Drewniak, Monika Siembida

 • Rok wydania: 

  2023

 • Numer wydania: 

  1

 • Rodzaj oprawy: 

  miękka

 • Ilość stron: 

  144

 • Format: 

  21 x 29,7

 • Poziom: 

  B1

 • Język publikacji: 

  polski

 • Tematyka: 

  język polski jako obcy, gramatyka, certyfikacja

 • ISBN: 

  978-83-969088-0-3

Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...