Wczytuję dane...
Kod EAN: 9788365099365
Waga produktu: 0.240 kg
Realizacja zamówienia: 24 godzin
Wysyłka od: 11.99 PLN
Wydawnictwo: Linguae Mundi

Publikacja B1 - PISZĘ, MOWIE I ZDAJĘ Formy wypowiedzi pisemnych ustnych na egzaminie certyfikatowym z języka polskiego jako obcego to odpowiedź na potrzeby edukacyjne cudzoziemców i przedstawicieli Polonii, którzy przygotowują się do egzaminu certyfikatowego z języka polskiego jako obcego. Podręcznik jest efektem pracy zespołowej Autorek, pod kierunkiem redaktor Pauliny Chechłacz. Autorki są polonistkami i glottodydaktyczkami, mają duże doświadczenie w prowadzeniu kursów przygotowujących do egzaminu certyfikatowego.

Co znajduje się w książce "B1 - PISZĘ, MOWIE I ZDAJĘ"?

 • możliwość uzyskania rzetelnej wiedzy w przystępnej formie
 • nowe treści wprowadzane "krok po kroku"
 • pomoc dla uczącego się w samodzielnej pracy nad wypowiedziami pisemnymi i ustnymi
 • funkcjonalne rozwiązania graficzne
 • odpowiednio dobrane fotografie

SPIS TREŚCI

WSTĘP

FORMY WYPOWIEDZI PISEMNYCH
Podstawowe informacje

Formy długie

Charakterystyka
Opowiadanie
Sprawozdanie
Blog
List prywatny
Podziękowanie
Recenzja
Esej szkolny

Formy krótkie

Pozdrowienia
Zaproszenie
Życzenia
Ogłoszenie
Zawiadomienie

FORMY WYPOWIEDZI USTNYCH
Podstawowe informacje
Opis fotografii
Monolog
Dialog

Wstęp Urszuli Sajkowskiej

Intensywne migracje ludności powodują zmiany w dydaktyce językowej), w tym w nauczaniu języka polskiego jako obcego. Skala i specyfika procesów migracyjnych bezpośrednio wpływa na kształtowanie się potrzeb adaptacyjnych i edukacyjnych osób, które zmieniają miejsce zamieszkania.

Fundacja Nauki Języków Obcych Linguae Mundi od trzydziestu lat - w ramach realizowanych projektów edukacyjnych współfinansowanych ze środków Unii diagnozuje cudzoziemców i stara się na nie odpowiadać, Zespól Metodyków i Lektorów dostosowuje założenia metodyczne edukacji językowej, tworzy nowe programy nauczania i autorskie pomoce dydaktyczne, aby jak najlepiej reagować na zdiagnozowane potrzeby uczących się języka polskiego jako obcego i zapewnić wysoką skuteczność procesu dydaktycznego.

Publikacja B1 - PISZĘ, MOWIE I ZDAJĘ Formy wypowiedzi pisemnych ustnych na egzaminie certyfikatowym z języka polskiego jako obcego to odpowiedź na potrzeby edukacyjne cudzoziemców i przedstawicieli Polonii, którzy przygotowują się do egzaminu certyfikatowego z języka polskiego jako obcego. Geneza powstania publikacji i jej koncepcja mają swoje źródło w praktyce dydaktycznej Fundacji:

 • kursach przygotowujących dla kandydatów do egzaminu certyfikatowego z języka polskiego jako obcego (427 osób w latach 2017-2020),
 • egzaminach certyfikatowych z języka polskiego jako obcego przeprowadzonych w Centrum Egzaminacyjnym Linguae Mundi (1534 osoby w latach 2017-2020),
 • pilotażu modelowego kursu przygotowującego do egzaminu certyfikatowego na poziomie B1, który został zrealizowany w ramach projektu Wsparcie integracji cudzoziemców na Mazowszu współfinansowanego z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (Bezpieczna Przystań) oraz budżetu państwa.

Doświadczenia te pozwoliły na sformułowanie następujących wniosków:

 • najliczniejszą grupę przystępujących do egzaminu stanowią kandydaci na poziomie B1,
 • najsłabsze wyniki egzaminu są w części "Pisanie",
 • liczna grupa przystępujących do egzaminu nie zna jego struktury ani wymagań egzaminacyjnych,

Stanowiły one również inspiracje do podjęcia decyzji o przygotowaniu pomocy dydaktycznej, która pozwoli przygotowującym się do egzaminu certyfikatowego poznać wymagania egzaminacyjne w częściach "Pisanie" i. "Mówienie", rozwinąć umiejętność pisania oraz przygotować się do części ustnej egzaminu.

Podręcznik jest efektem pracy zespołowej Autorek, pod kierunkiem redaktor Pauliny Chechłacz. Autorki są polonistkami i glottodydaktyczkami, mają duże doświadczenie w prowadzeniu kursów przygotowujących do egzaminu certyfikatowego. Są też, co niezwykle istotne dla jakości i użyteczności tej pomocy dydaktycznej praktykującymi egzaminatorkami na egzaminach certyfikatowych z języka polskiego jako obcego. W pracy nad publikacją Autorki nie tylko korzystały z własnych doświadczeń i badań, lecz także stosowały się do Standardów wymagań egzaminacyjnych i odnosiły się do Programów nauczania języka polskiego jako obcego.

Układ zawartości podręcznika - formy wypowiedzi pisemnych, a po nich, formy wypowiedzi ustnych - jest analogiczny do struktury egzaminu certyfikatowego: części pisemnej i ustnej. Każda z form wypowiedzi pisemnych i ustnych jest prezentowana według tego samego schematu:

 • definicja formy wypowiedzi, np. opowiadanie,
 • budowa formy wypowiedzi, np. budowa opowiadania,
 • wyrażenia i zwroty stosowane w danej formie wypowiedzi,
 • przykłady formy wypowiedzi z użyciem odpowiednich wyrażeń i zwrotów.

Ten sposób prezentacji form wypowiedzi, wsparty funkcjonalnymi rozwiązaniami graficznymi i odpowiednio dobranymi fotografiami, daje uczącym się języka polskiego możliwość uzyskania rzetelnej wiedzy w przystępnej formie, co w przypadku osób dorosłych (stanowią one większość przystępujących do egzaminu) ma ogromne znaczenie. Pozwala bowiem na poznawanie,krok po kroku" nowych treści i prowadzi uczącego się do samodzielnej pracy nad wypowiedziami pisemnymi i ustnymi.

Wszystkim, którzy zdecydują się na etapie przygotowania do egzaminu certyfikatowego skorzystać z pomocy i sięgną po B1 - PISZĘ. MÓWIĘ I ZDAJĘ! życzę jak najlepszych wyników na egzaminie. A w przyszłości - aby certyfikat poświadczający znajomość języka polskiego jako obcego był nie tylko powodem do dumy, ale umożliwiał dostęp do prawnych i społecznych wartości, dawał szansę rozwoju osobistego i zawodowego, pozwalał spełniać marzenia.

Urszula Sajkowska

Szczegółowe dane o książce

 • Autorzy: 

  Paulina Chechłacz, Ewa Komorowska, Marzena Kowalska, Ewa Maślankiewicz-Pagacz, Vira Neszew, Marlena Olechowska, Karolina Rosińska, Monika Siembida

 • Redakcja: 

  Paulina Chechłacz, Urszula Sajkowska

 • Rok wydania: 

  2020

 • Numer wydania: 

  1

 • Rodzaj oprawy: 

  miękka

 • Ilość stron: 

  64

 • Format: 

  21,0 x 29,7

 • Poziom: 

  B1

 • Język publikacji: 

  polski

 • Tematyka: 

  język polski jako obcy, certyfikacja

 • ISBN: 

  978-83-65099-36-5

Napisz opinię
2020-12-28 11:15:06 - Joanna Wardzińska

Dzięki tej książce zdobycie kompetencji pisania i mówienia jest naprawdę do osiągnięcia w krótkim czasie. Egzamin B1 nie będzie już dla moich studentów utrapieniem. Polecam książkę B1 - piszę, mówię i zdaję. Widać, że podręcznik został napisany przez osoby praktykujące.

Ocena 5.00

Opinia o produkcie: 
2021-01-07 15:54:32 - Dorota

Merytoryka na najwyższym poziomie. Dodatkowo książka atrakcyjna po względem graficznym co na pewno wpłynie na skuteczność nauczania.

Ocena 5.00

Opinia o produkcie: 
2021-03-22 14:08:12 - Tatiana

Polecam!

Ocena 5.00

Opinia o produkcie: 
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...