Wczytuję dane...
Kod EAN: 5906197990016
Waga produktu: 0.200000 kg
Wysyłka: Wysyłka gratis!
Wydawnictwo: Marksoft

Dyslektyk 2 to program wspomagający pracę z dziećmi z dysleksją. W skład programu wchodzi zestaw ćwiczeń rozwijających analizatory słuchowy i wzrokowy, pamięć wzrokową i słuchową, koncentrację uwagi i pamięć krótkotrwałą, a także cztery ćwiczenia sprawdzające znajomość ortografii.

Dyslektyk 2 to program napisany z myślą o wspieraniu terapii pedagogicznej. Terapia zazwyczaj wygląda tak, że dziecko spotyka się z terapeutą raz lub dwa razy w tygodniu, a przez pozostały czas jest pozostawione samemu sobie. Czasem terapeuci proszą o wykonywanie pewnych ćwiczeń w domu, co jest przez dzieci odbierane jako kolejna praca domowa i zniechęca je do zajęć. Tymczasem systematyczna, codzienna praca - nawet w niewielkich, kilkunastominutowych dawkach - jest niezbędna by można było osiągnąć jakieś efekty.

Dyslektyk 2 pomoże Państwu wypełnić tę lukę - dostaniecie do ręki ćwiczenia, które umożliwią uzupełnienie pracy z terapeutą, a nie zniechęcą dziecka do zajęć. Dzięki wbudowanemu w program nadzorcy można z niego korzystać nie mając żadnej wiedzy na temat zasad prowadzenia terapii - co nie znaczy, że program może zastąpić terapeutę! Więcej informacji na ten temat znajduje się w dziale jak to działa.

Już w trakcie pierwszych testów okazało się, że Dyslektyk nie tylko spełnia swoją rolę w domu, ale znakomicie nadaje się do również do wykorzystania w samych zajęciach terapeutycznych, rozbudowując zestaw pomocy pedagogicznych znajdujących się w dyspozycji terapeuty.

Dyslektyk miał kilka kolejnych wersji, dopracowywanych również pod kątem zastosowań logopedycznych. Część wbudowanego w program słownika problemów ortograficznych powstała właśnie z myślą o logopedach i ich podopiecznych.

Dyslektyk otrzymał rekomendację Polskiego Towarzystwa Dysleksji, został również doceniony poza Polską - został wydany w Finlandii przez CompAid Oy pod tytułem DysLex.

Dyslektyk przeznaczony jest dla dzieci ze szkół podstawowych i dla uczniów pierwszych klas gimnazjum. Starsze dzieci mogą również skorzystać z ćwiczeń, zwłaszcza sprawdzających znajomość ortografii, jednak skuteczność terapii w ich przypadku jest zwykle znacznie mniejsza.

Dzięki rozbudowanym możliwościom konfigurowania programu (w obu trybach pracy opisanych w sekcji Jak to działa) przystosowanie go do pracy nawet z zerówkowiczami nie jest specjalnie trudne. Więcej informacji na ten temat znajduje się we wskazówkach metodycznych.

W programie znajduje się dwanaście ćwiczeń, występujących w różnych wariantach - różnych wariantów (różniących się poziomem trudności) jest ponad sześćdziesiąt. Cztery spośród dwunastu ćwiczeń są nastawione głównie na rozwijanie analizy wzrokowej, cztery na rozwijanie analizy słuchowej, cztery to ćwiczenia sprawdzające znajomość ortografii.

Ten podział jest raczej umowny. Bardzo często w ćwiczeniu trenowane są oba analizatory, wszystkie ćwiczenia poprawiają także koncentrację uwagi, niektóre poszerzają również pole widzenia.

Ćwiczenia ortograficzne sprawdzają znajomość ortografii. Wbudowany w program edytor pozwala wybrać, z jakimi problemami ortograficznymi (np. pisownia ó/u, ż/rz) uczeń będzie miał do czynienia. Domyślny słownik zawiera wszystkie problemy ortograficzne, z jakimi dzieci miewają kłopoty, wliczając w to również te problemy, które występują wyłącznie u dzieci wymagających pomocy logopedycznej. W pomocy do programu znajduje się bardzo obszerny opis problemów i przyczyn ich występowania. W program wbudowany jest samouczek, ułatwiający zrozumienie zasad korzystania z poszczególnych ćwiczeń.

Dyslektyk 2 nie ma wygórowanych wymagań sprzętowych - od początku jego tworzenia braliśmy pod uwagę fakt, że komputery trafiające do szkolnych gabinetów terapeutycznych zazwyczaj mają już lata świetności za sobą.

Dzięki rozbudowanym możliwościom konfigurowania programu (w obu trybach pracy opisanych w sekcji jak to działa) przystosowanie go do pracy nawet z zerówkowiczami nie jest specjalnie trudne - można w tym celu wyłączyć korzystanie z wszystkich wariantów ćwiczeń wymagających odczytywania napisów. Warto jednak zastanowić się nad pozostawieniem wariantu z napisami w pierwszym ćwiczeniu analizatora wzrokowego. Występujące w nim wyrazy są krótkie, zaledwie kilkuliterowe, i można je dobierać w pary bez czytania, traktując je jak trochę bardziej skomplikowane wzorki. Można to potraktować jak wstęp do nauki czytania metodą całościową. Czas trwania lekcji można ustawić na 5 do 30 minut, jednak z kilkuletniego doświadczenia pracujących z programem terapeutów wynika, że najlepsze wyniki uzyskuje się stosując ćwiczenia 15-minutowe.

W czasie zajęć terapeutycznych Dyslektyka można używać jako nagrody za sprawne wykonanie wcześniejszych ćwiczeń. Dzieci na ogół chętnie pracują z komputerem i zapowiedź takiej nagrody mobilizuje je do większego wysiłku.

Korzystając z wbudowanego w program edytora można zmodyfikować (dla każdego dziecka osobno) listy słów występujących w ćwiczeniach ortograficznych. Dzięki temu łatwo skorelować listę słów i problemów ortograficznych z omawianym w czasie terapii materiałem. Co bardzo ważne, Dyslektyk współpracuje ze Sposobem na dysleksję i zmodyfikowanie listy słów w jednym programie zostanie automatycznie uwzględnione w drugim.

Do działania programu wystarczy komputer w następującej konfiguracji:

- Windows™ 95/98/Me/2000//XP/Vista/7/8/10
- Procesor klasy Pentium™ 233 MHz
- Pamięć RAM 32 MB
- 150 MB wolnego miejsca na dysku
- karta graficzna HiColor, DirectX 7.0

Szczegóły gry

 • Autorzy: 

  opracowanie zbiorowe

 • Rodzaj opakowania: 

  DVD BOX

 • Wymiary: 

  13,5 x 19

 • Wersja językowa: 

  polska

 • Zawartość opakowania: 

  CD-ROM

Polecamy także