Prezentowana książka adresowana jest głównie do inwestorów i projektantów, a także pracowników administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego.
Opracowanie stanowi przywołanie i rozwiązanie istniejących w praktyce pytań i problemów związanych z projektowaniem, uzyskiwaniem wymaganych decyzji oraz przebiegiem postępowań administracyjnych z dziedziny prawa budowlanego. Prawo budowlane to dość skomplikowana dziedzina, w której coraz trudniej poruszać się zarówno samym inwestorom, jak i wyspecjalizowanym uczestnikom procesu inwestycyjno-budowlanego a szczególnie urzędnikom wydziałów nieruchomości czy geodezji.
Z myślą o nich powstała właśnie książka oparta na doświadczeniach zdobytych w procesie doradztwa przez prawników na rzecz osób realizujących inwestycje budowlane oraz prowadzących postępowania administracyjne w tym zakresie.
Autorzy podjęli się odpowiedzi na wybrane zagadnienia, jakie powstały w wyniku konkretnych pytań zadawanych im przez osoby na co dzień zajmujące się procesem inwestycyjno-budowlanym.
Proces inwestycyjno-budowlany jest przede wszystkim uwarunkowany zagadnieniami o charakterze technicznym, ale dotyka wielu zakresów prawnych w tym prawa cywilnego czy prawa karnego. Jednak to prawo administracyjne jest obszarem regulacji prawnych, który przejął kształtowanie tego procesu tak dalece, że obecnie niemal na równi z względami technicznymi decyduje o jego przebiegu. To od przepisów prawa budowlanego zależy często czy dany cel można będzie w danym miejscu zrealizować jako inwestycję budowlaną.
Przepisy prawa budowlanego należą do tych regulacji, które podlegają ciągłym nowelizacją i są powiązane z licznymi rozporządzeniami. Ponadto, istotnym elementem kształtowania się rozumienia obowiązujących przepisów stało się orzecznictwo sądów administracyjnych sprawujących kontrolę nad wykonywaniem kompetencji przez te organy. Wszystko to spowodowało, iż obecnie w procesie projektowania, budowy oraz użytkowania obiektów budowlanych występuje wiele problematycznych zagadnień prawnych, których cześć zostanie przybliżona i omówiona w niniejszej książce. Jednocześnie autorzy zaproponowali najlepsze ich zdaniem sposoby rozwiązania poruszanych problemów.
Książka odpowiada m.in. na następujące pytania:
- Czy do zgłoszenia należy dołączyć decyzję o warunkach zabudowy?
- Czy organy mogą udostępniać prywatne projekty budowlane do wglądu osobom zainteresowanym?
- Czy na gruntach rolnych budować może tylko rolnik?
- Czy na zabudowę balkonu potrzeba pozwolenia na budowę?
- Czy roboty polegające na zabudowie loggi wymagają zgłoszenia czy pozwolenia na budowę?
- Czy w zakresie przedłożenia decyzji konserwatora zabytków, organ administracji architektoniczno-budowlanej powinien wezwać inwestora w drodze postanowienia z art. 35 ust.3 PrBud?
- Czy odebranie korespondencji w trakcie trwania postępowania administracyjnego przez dorosłego domownika bądź sąsiada, uważa się za skuteczne doręczenie?
- Na kogo mają być wystawione warunki, opinie i uzgodnienia do wniosków o ZRID? Na wójta/burmistrza/prezydenta miasta, czy gminę?
- Czy właściciel lokalu ma obowiązek zezwolić na wejście do swojego lokalu w celu usunięcia np. awarii?
- Czy inwestor ma obowiązek legitymowania się prawem do dysponowania gruntem w przypadku postępowania z art. 51 PrBud?
Nabywając niniejszą książkę, otrzymują Państwo:
- zebrane w jednym miejscu wszelkie informacje o interpretacji przepisów prawa budowlanego,
- praktyczną pomoc dla praktyków w dziedzinie inwestycji budowlanych,
- wskazanie sposobów rozstrzygnięć w postaci pytań i odpowiedzi z przytoczeniem przepisów i orzecznictwa.
Najważniejsze zalety prezentowanej książki, dzięki którym szybciej wykonają Państwo swoje obowiązki i rozwiążą problemy z interpretacją przepisów prawa to:
- układ pytań i odpowiedzi,
- dokładne i przejrzyste prezentowanie poszczególnych zagadnień,
- wyróżnienie w treści istotnych orzeczeń i wyjaśnień,
- uwzględnienie zmian w przepisach i rozwiązań przejściowych.
Prawo
-
ISBN:
978-83-8158-739-6
-
Autorzy:
Anna Kornecka, Jakub Kornecki, Michał Jaworski, Zuzanna Młynarska
-
Wysokość:
238
-
Szerokość:
165
-
Grubość:
15
-
Liczba stron:
290
-
Oprawa:
Miękka
-
Rok wydania:
2019
-
Miejscowość:
Warszawa
-
Seria cykliczna:
Sektor publiczny w praktyce
-
Tematyka:
Prawo, Sektor publiczny
-
Wiek:
15-99 lat
-
Typ publikacji:
Książka
-
Data wprowadzenia do sprzedaży:
2019-06-17