Metodyka pracy adwokata w sprawach cywilnych to publikacja podejmująca niezwykle ważną i zarazem interesującą problematykę działalności podejmowanej przez adwokata jako profesjonalnego pełnomocnika w sprawach cywilnych.
Prezentowane, 3. wydanie zawiera zaktualizowane orzecznictwo oraz omówienie najnowszych zmian legislacyjnych wprowadzonych m.in. ustawą z 9.3.2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. z 2023 r. poz. 614 dotyczących m.in. przyspieszenia postępowań sądowych oraz ułatwienia stronom i pełnomocnikom kontaktu z sądem, doprecyzowania zasad tzw. doręczeń komorniczych oraz wprowadzenia nowych rozwiązań dotyczących planowania rozprawy i dokonywania przez sąd niezbędnych pouczeń.
Część I publikacji to komentarz praktyczny z orzecznictwem zawierający wskazówki dotyczące przygotowywania się adwokata do rozprawy oraz podejmowanej taktyki procesowej. Wszelkie uwagi na temat pracy adwokata przedstawione zostały w sposób praktyczny ze wskazaniem czynności podejmowanych w określonych sytuacjach procesowych, w toku prowadzenia spraw cywilnych. Ponadto część ta zawiera liczne odesłania do II części publikacji – do poszczególnych wzorów pism procesowych oraz przeglądy orzecznictwa w każdym rozdziale.
W części I omówione zostały takie zagadnienia jak:
- świadczenie usług adwokackich w sprawach cywilnych,
- przemówienie w sprawie cywilnej,
- pierwsze czynności procesowe,
- postępowanie pojednawcze, mediacja, ugoda,
- czynności procesowe podejmowane w postępowaniu rozpoznawczym,
- czynności procesowe podejmowane w postępowaniu odwoławczym i środki odwoławcze,
- czynności procesowe podejmowane w postępowaniu ze szczególnych środków zaskarżenia i środki zaskarżenia.
Część II publikacji to niezwykle praktyczny element tej publikacji, a mianowicie wzory poszczególnych umów i pism procesowych, do których Czytelnik znajdzie odesłania w części I – praktycznym komentarzu.
Część II publikacji zawiera m.in. następujące wzory:
- pełnomocnictwo,
- zawezwanie do próby ugodowej,
- pozew o naruszenie praw autorskich,
- pozew o zapłatę wraz z wnioskiem o zwolnienie od kosztów sądowych,
- pozew o zapłatę,
- wniosek o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego sądowego,
- odpowiedź na pozew,
- wniosek o sporządzenie uzasadnienia postanowienia oraz doręczenie odpisu postanowienia wraz z uzasadnieniem,
- apelacja powoda od wyroku Sądu Okręgowego,
- apelacja pozwanych od wyroku Sądu Okręgowego,
- odpowiedź powoda na apelację pozwanego,
- odpowiedź pozwanego na apelację powoda,
- zażalenie pozwanego na postanowienie o częściowym odrzuceniu apelacji pozwanego w przedmiocie zaskarżenia wyroku sądu I instancji o odrzuceniu powództwa wzajemnego,
- skarga kasacyjna.
Prezentowana publikacja jest skierowana przede wszystkim do młodych adeptów zawodu prawniczego – adwokatów, którzy na jej podstawie mogą uporządkować posiadaną przez siebie wiedzę, zrewidować poglądy na stosowane przez siebie techniki pracy i reprezentacji klientów.
Jest to także pozycja bardzo przydatna dla aplikantów adwokackich, którzy przed praktycznym wykonywaniem przyszłego zawodu powinni zdobyć wiedzę na temat charakteru podejmowanej działalności, a także sporządzania poszczególnych umów i pism procesowych w sprawach cywilnych i zagadnień ogólnych dotyczących reprezentacji klienta na sali sądowej. Będzie również przydatna dla stron i innych uczestników postępowania cywilnego.
Prawo
-
ISBN:
978-83-8356-199-8
-
Autorzy:
Andrzej Tomaszek
-
Wysokość:
205
-
Szerokość:
145
-
Grubość:
33
-
Liczba stron:
764
-
Oprawa:
Miękka ze skrzydełkami
-
Wydanie:
3
-
Rok wydania:
2024
-
Miejscowość:
Warszawa
-
Seria cykliczna:
Metodyki Becka
-
Tematyka:
Prawo
-
Wiek:
15-99 lat
-
Typ publikacji:
Książka
-
Data wprowadzenia do sprzedaży:
2023-12-22