Kodeks cywilny. Komentarz pod redakcją prof. Edwarda Gniewka oraz prof. Piotra Machnikowskiego jest uznanym dziełem zbiorowym szkoły wrocławskiej. Opracowany został jako wydanie jednotomowe, uwzględniające najnowsze zmiany, aktualne orzecznictwo oraz poglądy doktryny.
Zamierzeniem zespołu autorskiego było przedstawienie wyważonego, wszechstronnego komentarza, bez mankamentów jednostronnego spojrzenia – czy to sędziowskiego, czy też doktrynalnego. Na łamach Komentarza zaprezentowany został więc dorobek literatury i orzecznictwa, z wyraźnym zaakcentowaniem stanowiska autorów komentujących poszczególne zagadnienia. Dodatkowo, pomocne dla Czytelnika mogą być odesłania do literatury podstawowej oraz do istotnych orzeczeń SN, TK, NSA i sądów apelacyjnych.
W wydaniu 10. przepisy dot. osób prawnych, przedsiębiorców oraz służebności przesyłu zostały skomentowane na nowo.
Komentarz uwzględnia szerokie omówienie najnowszych zmian w KC, wynikających m.in. z:
- ustawy z 24.6.2021 r., która ustanawia ustanowienia podstawę normatywną dla odpowiedzialności cywilnej za krzywdę najbliższych członków rodziny poszkodowanego, która polega na niemożności nawiązania lub kontynuowania więzi rodzinnej z poszkodowanym, z powodu wyrządzenia u poszkodowanego trwałego i ciężkiego uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia; zmiana wejdzie w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia;
- ustawy z 18.11.2020 r., która dotyczy komunikacji przy użyciu ustandaryzowanych usług rejestrowanego doręczenia elektronicznego oraz publicznej usługi hybrydowej jako elementu uzupełniającego; zmiana weszła w życie 5.10.2021 r.;
- ustawy z 14.5.2020 r., która dotyczy nieważność przewłaszczenia na zabezpieczenie nieruchomości mieszkalnej wykorzystywanej przez konsumenta; zmiana weszła w życie 30.5.2020 r.
W komentarzu opracowano precyzyjnie kluczowe zmiany legislacyjne, omówione przez wybitnych specjalistów. Dzięki gruntownemu podziałowi wewnętrznemu komentarza do danego artykułu, w tym umieszczeniu szczegółowych spisów treści, tytułów tez pozwalających na łatwiejsze odnalezienie właściwych zagadnień, numerów tez pozwalających na sprawne odczytywanie treści oraz odesłań zamieszczonych w indeksie Komentarz staje się bardzo przejrzysty i klarowny.
Komentarz dzięki dokładnemu omówieniu ułatwi Czytelnikowi rozwiązanie pojawiających się w praktyce problemów związanych z wykładnią przepisów zawartych w KC.
Pozycja ta stanowi cenną pomoc zarówno dla praktyków prawa: adwokatów, radców prawnych, notariuszy, prokuratorów oraz sędziów, a także komorników, jak i dla doktryny prawa cywilnego, a także aplikantów zawodów prawniczych i studentów.
Prawo
-
ISBN:
978-83-8235-209-2
-
Autorzy:
Edward Gniewek, Piotr Machnikowski
-
Wysokość:
240
-
Szerokość:
160
-
Grubość:
63
-
Liczba stron:
2336
-
Oprawa:
Twarda
-
Wydanie:
10
-
Rok wydania:
2021
-
Miejscowość:
Warszawa
-
Seria cykliczna:
Komentarze Kodeksowe
-
Tematyka:
Prawo
-
Wiek:
15-99 lat
-
Typ publikacji:
Książka
-
Data wprowadzenia do sprzedaży:
2021-09-14