-
Załączniki bezpieczeństwa
Załczniki do produktuZałączniki dotyczące bezpieczeństwa produktu zawierają informacje o opakowaniu produktu i mogą dostarczać kluczowych informacji dotyczących bezpieczeństwa konkretnego produktu
-
Informacje o producencie
Informacje o producencieInformacje dotyczące produktu obejmują adres i powiązane dane producenta produktu.Wydawnictwo C.H.Beck
-
Osoba odpowiedzialna w UE
Osoba odpowiedzialna w UEPodmiot gospodarczy z siedzibą w UE zapewniający zgodność produktu z wymaganymi przepisami.
Komentarz stanowi omówienie ustawy z 26.1.2023 r. o fundacji rodzinnej (Dz.U. z 2023 r. poz. 326). Ustawa reguluje organizację i funkcjonowanie fundacji rodzinnej, w tym prawa i obowiązki fundatora i beneficjenta.
Celem wprowadzenia ustawy było kompleksowe wzmocnienie narzędzi prawnych do przeprowadzenia procesów sukcesyjnych poprzez dodatnie do systemu prawa instytucji służącej do gromadzenia rodzinnego majątku, pozwalającego na zatrzymanie kapitału w kraju na wiele pokoleń oraz zwiększenie potencjału krajowych inwestycji. Fundacja rodzinna ma w założeniu pozwolić budować struktury organizacyjne zapewniające kontynuację biznesu i ochronę majątku w perspektywie dłuższej niż jedno pokolenie, bez konieczności osobistego zaangażowania następców prawnych.
Ustawa reguluje następujące zagadnienia:
- wymagania do założenia fundacji rodzinnej;
- zadania fundacji;
- status fundacji;
- działalność gospodarcza fundacji;
- majątek fundacji;
- prawa i obowiązki fundatora;
- prawa i obowiązki beneficjenta;
- lista beneficjentów;
- organy fundacji;
- odpowiedzialność cywilnoprawna;
- audyt;
- kontrola sądowa;
- rozwiązanie i likwidacja fundacji;
- rejestr fundacji rodzinnych.
Publikacja poprzez swoją szczegółowość i kompleksowość (obejmuje także kwestie spadkowe i podatkowe), stanowi wyjątkową pozycję. Autorzy przyjęli zasadę komentowania odrębnie poszczególnych przepisów ustawy, próbując przy tym przedstawić wątpliwości jakie mogą się pojawić przy ich interpretacji oraz zagadnienia jakie mogą wyłonić się na gruncie analizy tych przepisów. Pisząc, korzystali z własnych doświadczeń w zakładaniu fundacji rodzinnych.
Komentarz jest skierowany do szerokiego grona adresatów – zarówno praktyków prawa: sędziów, notariuszy, adwokatów, radców prawnych, jak i fundatorów fundacji rodzinnej, członków organów fundacji rodzinnej i jej beneficjentów, tj. wszystkich tych, do których ustawa o fundacji rodzinnej znajduje zastosowanie, ale też do podmiotów zainteresowanych utworzeniem fundacji rodzinnej.
Komentarz okaże się pomocny przy podejmowaniu decyzji o założeniu fundacji rodzinnej w Polsce, jak i w toku jej działalności.
Prawo
-
ISBN:
978-83-8356-002-1
-
Autorzy:
Agnieszka Mitręga, Daria Leszczyk, Luiza Kwaśnicka, Magdalena Błaszczyk, Piotr Grabowski, Rafał Trzeciakowski, Urszula Ogorzałek
-
Wysokość:
205
-
Szerokość:
145
-
Grubość:
16
-
Liczba stron:
314
-
Oprawa:
Miękka ze skrzydełkami
-
Rok wydania:
2023
-
Miejscowość:
Warszawa
-
Seria cykliczna:
Krótkie Komentarze Becka
-
Tematyka:
Prawo
-
Wiek:
15-99 lat
-
Typ publikacji:
Książka
-
Data wprowadzenia do sprzedaży:
2023-10-30