Monografia obejmuje porównanie dwóch sposobów ograniczania praw rzeczowych do nieruchomości w związku z prowadzeniem działalności przesyłowej: ograniczonego wywłaszczenia na cele przesyłowe na podstawie przepisów o gospodarce nieruchomościami oraz służebności przesyłu.
W monografii zidentyfikowane zostały problemy z właściwym sklasyfikowaniem roli, jaką w zakresie ograniczania własności lub użytkowania wieczystego nieruchomości i przyznawania przedsiębiorcom przesyłowym odpowiednich uprawnień, odgrywa ograniczone wywłaszczenie na cele przesyłowe, a jaką służebność przesyłu. Zestawienie treści normatywnej z dorobkiem doktryny i judykatury, a także prześledzenie ewolucji zajmowanych na przestrzeni lat stanowisk prawnych, pozwoliło na sformułowanie istotnych, a zarazem aktualnych problemów badawczych:
- Czy dokonane decyzją administracyjną ograniczone wywłaszczenie na cele przesyłowe wyklucza następczą możliwość ustanowienia, albo zasiedzenia służebności przesyłu? Jeżeli zaś nie wyklucza, to czy wpływa i ewentualnie w jakim zakresie na warunki ustanowienia służebności przesyłu?
- Czy współistnienie w systemie prawa publicznoprawnego wywłaszczenia na cele przesyłowe i służebności przesyłu jest uzasadnione w warunkach gospodarki rynkowej i demokratycznego państwa prawa?
- Czy ograniczone wywłaszczenie na cele przesyłowe i służebność przesyłu łączy tożsamość funkcji?
- Czy ograniczone wywłaszczenie na cele przesyłowe i służebność przesyłu mają tożsamą lub zbliżoną treść i czy należy je traktować jako środki równoważne w ramach regulacji stanów prawnych urządzeń przesyłowych na nieruchomościach?
- Jak kształtują się uwarunkowania ekonomiczne ograniczonego wywłaszczenia na cele przesyłowe i służebności przesyłu w zakresie kompensacji uszczerbków ponoszonych przez właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości, na której umieszczono infrastrukturę przesyłową?
Wskazane zagadnienia nie doczekały się dotąd jednoznacznego ani wyczerpującego wyjaśnienia w nauce prawa, w tym kompleksowej pracy naukowej w ujęciu prawnoporównawczym.
Prawo
-
ISBN:
978-83-8291-781-9
-
Autorzy:
Krzysztof Żebryk
-
Wysokość:
205
-
Szerokość:
145
-
Grubość:
34
-
Liczba stron:
592
-
Oprawa:
Twarda
-
Rok wydania:
2023
-
Miejscowość:
Warszawa
-
Seria cykliczna:
Monografie Prawnicze
-
Tematyka:
Prawo
-
Wiek:
15-99 lat
-
Typ publikacji:
Książka
-
Data wprowadzenia do sprzedaży:
2023-07-20