Wczytuję dane...
Kod EAN: 9788394693930
Waga produktu: 0.350000 kg
Realizacja zamówienia: 24 godzin
Wysyłka od: 11.99 PLN
Wydawnictwo: Start Polish

Podręcznik z ćwiczeniami do doskonalenia wymowy dla obcokrajowców uczących się języka polskiego. Książka prezentuje głoski polskie oraz zagadnienie akcentu i najpopularniejszych zjawisk fonetycznych (ubezdźwięcznienia, uproszczenia fonetyczne). Wszystkie ćwiczenia są nagrane, co sprzyja wykorzystaniu książki do samodzielnej nauki w domu.

Pozycja „Łatwo ci mówić!” wychodzi naprzeciw potrzebom cudzoziemców, którzy chcieliby uniknąć porażek komunikacyjnych wynikających z niewyraźnego mówienia, błędów w artykulacji czy mylenia dźwięków. Systematyczna praca z książką, regularne ćwiczenia fonetyczne zalecane przez Autorki to ogromna szansa na sukces w opanowaniu pięknej wymowy. Podręcznik doskonale spełni swoją rolę w różnych grupach językowych i na różnych poziomach znajomości języka polskiego. 

Książka omawia wszystkie ważniejsze aspekty wymowy polskiej uwzględniane w Programach nauczania języka polskiego jako obcego I. Janowskiej, E. Lipińskiej, A. Rabiej, A. Seretny, P Turka (red.). Prezentuje głoski polskie oraz zagadnienie akcentu i najpopularniejszych zjawisk fonetycznych, takich jak: ubezdźwięcznienia i uproszczenia fonetyczne.


Książka dr Katarzyny Bednarskiej-Adamowicz, Kamili Dembińskiej i Agnieszki Małyski zatytułowana Łatwo ci mówić! to pozycja obowiązkowa dla wszystkich nauczycieli języka polskiego jako obcego, drugiego, odziedziczonego, a także dla nauczycieli i wykładowców języka polskiego jako ojczystego w Polsce, wszystkich, którym leży na sercu poprawność polskiej mowy i wymowy, fanów fonetyki, logopedów, osób po prostu interesujących się polszczyzną. Podręcznik pokazuje słowa "w akcji" - we właściwym miejscu we frazie i w zdaniu, właściwie zaakcentowane. Ale są to też słowa rozebrane: na sylaby, na głoski i na litery – co ogromnie ważne, bo literowanie jest w życiu niezbędne, a w życiu cudzoziemca tym bardziej, im bardziej ma skomplikowane nazwisko, miejsce urodzenia czy zamieszkania i tym bardziej, im bardziej uczestniczy w życiu społecznym, gdzie musi zapamiętać, zapisać, zrozumieć nazwę miejsca, do którego ma się udać. Mnóstwo ciekawych przykładów, zestawień, dowcipnych pomysłów czyni tę książkę interesującą pomocą dydaktyczną. Fanom fonetyki i zwolennikom tezy o pięknie języka polskiego polecam ją jako świetną lekturę do pociągu, samolotu, do poduszki. Będą jeszcze bardziej na to piękno wyczuleni i bogatsi językowo. Ja już jestem - książkę przeczytałam od deski do deski i nie raz jeszcze do niej sięgnę.

prof. dr hab. Jolanta Tambor

Publikacja jest skarbnicą wyrazów, zdań, tekstów i dialogów po brzegi wypełnionych ćwiczonymi w poszczególnych rozdziałach głoskami. Autorkom publikacji przyświecał cel komunikacyjnego spojrzenia na wymowę oraz takie opracowanie materiału dydaktycznego, które w sposób naturalny globalnie umożliwiłoby doskonalenie percepcji i artykulacji. Nie pominięto prozodii (akcentu, intonacji, rytmu) czy głoskowania, rozdziały skupiono wokół najważniejszych głosek i grup spółgłoskowych, zgodnie z aktualnymi programami nauczania. Wszystkie prezentowane zagadnienia dopasowane zostały do rozmaitych tematów, dzięki czemu korzystanie z publikacji jest wygodne na różnych poziomach nauczania języka. Podręcznik jest więc cenną cegiełką, która buduje nie dość duży zbiór publikacji poświęconych nauce wymowy polskiej dla cudzoziemców. Zdecydowanie wart jest polecenia, a w rękach świadomych lektorów - po odpowiednim dopasowaniu ćwiczeń do potrzeb określonej grupy - stanowić może regularne wsparcie podręczników kursowych. Dzięki dwujęzycznym opisom i nagraniom cudzoziemcy mogą próbować kształcić się też samodzielnie, podejmować próby autokorekty. Na polskim rynku wydawniczym nie było dotąd publikacji, która w tak nieskomplikowany i bezpośredni sposób tłumaczyłaby uczącym się JPJO, jak wyprodukować polskie głoski. Ten kompleksowy zbiór ćwiczeń powinien więc znaleźć się na półce każdego nauczyciela języka polskiego jako obcego.

dr Michalina Biernacka


Łatwo ci mówić! Katarzyny Bednarskiej-Adamowicz, Kamili Dembińskiej, Agnieszki Małyski - recenzja Aleksandry Święckiej z Kwartalnika Polonicum 33/2019 - przeczytaj recenzję >>>

Szczegółowe dane o książce

 • Autorzy: 

  Agnieszka Małyska, Kamila Dembińska, Katarzyna Bednarska-Adamowicz

 • Dodatki: 

  bezpłatny dostęp do nagrań MP3

 • Rok wydania: 

  2019

 • Rodzaj oprawy: 

  miękka

 • Ilość stron: 

  100

 • Format: 

  21,0 x 29,7

 • Poziom: 

  A2-B1

 • Język publikacji: 

  polski/angielski

 • Tematyka: 

  język polski jako obcy

 • ISBN: 

  978-83-946939-3-0

Napisz opinię
2021-10-13 14:50:59 - Andrzej

Pozycja „Łatwo ci mówić!” wychodzi naprzeciw potrzebom cudzoziemców, którzy chcieliby uniknąć porażek komunikacyjnych wynikających z niewyraźnego mówienia, błędów w artykulacji czy mylenia dźwięków. Systematyczna praca z książką, regularne ćwiczenia fonetyczne zalecane przez Autorki to ogromna szansa na sukces w opanowaniu pięknej wymowy.

Ocena 5.00

Opinia o produkcie: 
2022-08-28 17:22:03 - Kamila

Fantastyczna pigułka wiedzy na temat polskiej fonetyki połączona z niezwykle efektywnymi ćwiczeniami praktycznymi o zróżnicowanym stopniu trudności. Jest to najlepsza publikacja zawierająca ćwiczenia fonetyczne dla obcokrajowców, z jaką pracowałam. Moi uczniowie niezwykle docenili opisy artykulacji głosek w wersji angielskiej, ponieważ dzięki nim mogli kontynuować ćwiczenia samodzielnie w domu, niezależnie od poziomu znajomości języka polskiego. Podręcznik doskonale sprawdził się podczas kursów przygotowujących do egzaminów certyfikatowych. Nieprawidłowa wymowa i niemożność prawidłowej identyfikacji głosek często okazywały się główną przeszkodą w wystarczającym opanowaniu sprawności wymaganych na egzaminie. Dzięki publikacji "Łatwo ci mówić!" kursanci mogli szybko i skutecznie nadrobić fonetyczne braki, co przekładało się na znaczne podniesienie kompetencji, szczególnie jeśli chodzi o sprawność pisania. W mojej ocenie jest to pozycja absolutnie obowiązkowa w biblioteczce każdego lektora języka polskiego jako obcego.

Ocena 5.00

Opinia o produkcie: 
Polecamy także
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...