Wczytuję dane...
Kod EAN: 9788381581882
Waga produktu: 1.62 kg
Wysyłka: Wysyłka gratis!
Wydawnictwo: Wydawnictwo C.H.Beck

Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Komentarz w sposób wyczerpujący wyjaśnia zagadnienia związane z zapobieganiem i zwalczaniem nieuczciwej konkurencji w działalności gospodarczej, w szczególności produkcji przemysłowej i rolnej, budownictwie, handlu i usługach, zarówno w interesie publicznym, jak i przedsiębiorców oraz klientów. Publikacja zawiera szczegółową i wnikliwą analizę wszystkich artykułów ustawy, z wykorzystaniem bogatego dorobku judykatury, innych krajowych aktów prawnych związanych z tym zagadnieniem oraz z uwzględnieniem rozwiązań prawa unijnego w tym zakresie.

Piąte, znacznie uaktualnione i poszerzone wydanie, publikowane w serii Duże Komentarze Becka, uwzględnia wszystkie zmiany legislacyjne, jakie nastąpiły w komentowanej ustawie oraz ustawach z nią tematycznie powiązanych.

Dodano także najnowsze orzecznictwo, bardzo istotne z punktu widzenia praktyki oraz zaprezentowano najnowsze poglądy doktryny oraz najnowsze, istotne z praktycznego punktu widzenia orzecznictwo. W zaktualizowanym komentarzu dokonano także istotnych zmian w sposobie prezentowania treści przez Autorów, wprowadzono także bardzo szczegółowe spisy wewnętrzne, dzięki czemu komentarz jest bardziej czytelny, a korzystanie z niego stało się łatwiejsze.

Prezentowana publikacja przeznaczona jest przede wszystkim dla praktyków – prawników zajmujących się problematyką zwalczania nieuczciwej konkurencji: radców prawnych, sędziów, prokuratorów, rzeczników patentowych oraz aplikantów i ambitnych studentów. Została przygotowana także z myślą o przedsiębiorcach oraz o agencjach reklamowych, którym ma ułatwić przestrzeganie obowiązujących w Polsce standardów w tym zakresie. Odpowiednia i szczegółowa wykładnia przepisów komentowanej ustawy, poparta orzecznictwem sądowym, pozwala bowiem na odpowiednie przygotowanie się do unikania czynów nieuczciwej konkurencji, jak i na skuteczne dobranie argumentów do obrony racji klientów.

Autorzy ograniczyli wywody czysto teoretyczne, historyczne i porównawcze, skupiając się na praktycznym stosowaniu przepisów ustawy, w związku z innymi dziedzinami prawa polskiego oraz z uwzględnieniem prawa Unii Europejskiej, które wywiera stały i znaczny wpływ na kształt polskich regulacji w zakresie zwalczania nieuczciwej konkurencji.

Warto podkreślić, że niniejszy komentarz będzie cenną pozycją nie tylko dla praktyków prawa konkurencji, ale również dla wszystkich zainteresowanych tym tematem, także w wymiarze teoretycznym, np. jako pomoc dydaktyczna dla aplikantów i pracowników naukowych.

Publikacja uwzględnia najnowsze zmiany wynikające z:

  • ustawy z 5.7.2018 r. o zmianie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 1637), których celem jest transpozycja do prawa polskiego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 2016/943 z 8.6.2016 r. w sprawie ochrony niejawnego know-how i niejawnych informacji handlowych (tajemnic przedsiębiorstwa) przed ich bezprawnym pozyskaniem, wykorzystaniem i ujawnianiem. Zmiana brzmienia art. 11 zawiera definicję tajemnicy przedsiębiorstwa, opartą na definicji zamieszczonej w dyrektywie 2016/943/UE, ogólną definicję czynu nieuczciwej konkurencji w odniesieniu do informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa, a także szczególne rozwiązania w zakresie zakwalifikowania (albo niezakwalifikowania) określonych działań jako czynów nieuczciwej konkurencji;
  • ustawy z 7.4.2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności (Dz.U. z 2017 r. poz. 933), których celem jest doprecyzowanie odpowiedzialności cywilnej wierzyciela lub biura informacji gospodarczej w związku z naruszeniem obowiązków wynikających z ustawy z 9.4.2010 r.o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Poprzez dodanie art. 17f zwiększono zakres zachowań wierzycieli jako czynów nieuczciwej konkurencji;
  • ustawy z 21.4.2017 r. o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji (Dz.U. z 2017 r. 1132), których celem jest wyłączenie zastosowania przepisów ZNKU do roszczeń odszkodowawczych z tytułu czynów nieuczciwej konkurencji i przyznanie poszkodowanemu roszczenia o naprawienie szkody na zasadach ogólnych, a także doprecyzowanie w zakresie przedawnienia takich roszczeń.

Prawo

  • ISBN: 

    978-83-8158-188-2

  • Autorzy: 

    Adrian Niewęgłowski, prof. UMCS, Agnieszka Kubiak-Cyrul, Andrzej Jakubecki, Edyta Całka, Irena Wiszniewska, Jakub Kępiński, prof. UAM, Janusz Szwaja †, Jarosław Dudzik, Katarzyna Jasińska, Maciej Bernatt, Marek Mozgawa, Maria Poźniak-Niedzielska, Marian K

  • Wysokość: 

    240

  • Szerokość: 

    160

  • Grubość: 

    55

  • Liczba stron: 

    1064

  • Oprawa: 

    Twarda

  • Rok wydania: 

    2019

  • Miejscowość: 

    Warszawa

  • Seria cykliczna: 

    Duże Komentarze Becka

  • Tematyka: 

    Prawo

  • Wiek: 

    15-99 lat

  • Typ publikacji: 

    Książka

  • Data wprowadzenia do sprzedaży: 

    2019-02-19

Polecamy także