Wczytuję dane...
Kod EAN: 9788366531468
Waga produktu: 0.624 kg
Wysyłka: Wysyłka gratis!

Podręcznik "Sztuka bez granic" Michaliny Rittner zawiera ćwiczenia leksykalne oraz słownictwo specjalistyczne na poziomie B1 z zakresu historii sztuki dla cudzoziemców, którzy zamierzają podjąć studia na kierunkach artystycznych w Polsce.

Od autorki

Nikogo z uczących/uczących się nie trzeba przekonywać co do tego, jak dużą rolę we władaniu językiem obcym odgrywa znajomość słownictwa. Truizmem wręcz jest stwierdzenie, że warunkuje ona możliwość skutecznego porozumiewania się. O tym, jak bardzo jest istotna, co roku przekonują się cudzoziemscy studenci rozpoczynający studia wyższe na polskich uczelniach. Niniejsza książka przeznaczona jest dla tych, którzy zamierzają podjąć studia na kierunkach artystycznych, wymagających, choćby w niewielkim stopniu, wiedzy z historii sztuki, a więc także i słownictwa z tej dziedziny.

Książka stanowi rezultat kilkuletniej pracy autorki ze studentami realizującymi w Międzynarodowym Centrum Kształcenia Politechniki Krakowskiej roczny kurs przygotowujący do studiów w Polsce. Zawiera ona teksty i ćwiczenia, które zostały przygotowane z myślą o uczących się na poziomie A2/B1, uczestniczących w semestralnych zajęciach ze słownictwa specjalistycznego z historii sztuki. Stworzone materiały mają pomóc im opanować leksykę z tej dziedziny.

Najważniejszą częścią książki są ćwiczenia leksykalne. Punkt odniesienia stanowił tutaj zasób słownictwa fachowego posiadany przez polskiego maturzystę. Było to istotne dlatego, że wymagania co do egzaminu wstępnego stawiane cudzoziemskim kandydatom są na wielu uczelniach takie same jak w przypadku Polaków. O tym, jaka leksyka jest niezbędna przyszłym studentom kierunków artystycznych, można się przekonać, zapoznając się z egzaminami maturalnymi publikowanymi na stronie internetowej przez Centralną Komisję Egzaminacyjną oraz z podręcznikami do szkół artystycznych.

Słownictwo prezentowane jest w krótkich tekstach dotyczących architektury, rzeźby lub malarstwa różnych epok - od starożytności aż do rokoka. Zdecydowana większość to teksty adaptowane na potrzeby uczących się (jedynie dwa są oryginalne). Na marginesie po prawej stronie tekstu zamieszczono definicje ważniejszych pojęć, a pod nim ilustracje pokazujące dzieła sztuki, o których mowa, wraz z miejscem na wpisanie ich nazwy. Lista źródeł, z których zaczerpnięto informacje, znajduje się na końcu podręcznika.

Przyjęto, że zadania o charakterze komunikacyjnym, wymagające użycia konkretnych wyrazów, powinny zostać osobno przygotowane przez lektora prowadzącego zajęcia i dostosowane do kierunków studiów wybieranych przez uczących się. Warto dodać, że z książką można pracować samodzielnie - umożliwia to dołączony klucz odpowiedzi.

Wszystkie ćwiczenia opatrzono przykładami. Starano się także, aby każdemu ćwiczeniu tego samego rodzaju towarzyszyło tak samo sformułowane językowo polecenie. Niektóre z nich mają konstrukcję dwuczłonową, tzn. składają się z prostego pytania oraz właściwego polecenia. Zamieszczone w ćwiczeniach zdjęcia pochodzą z serwisów Pixabay oraz Foter, tj. serwisów oferujących możliwość bezpłatnego wykorzystania wielu fotografii. Listę pozostałych zdjęć zamieszczono w postaci osobnego wykazu.

Na koniec chciałabym serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania niniejszej książki: dyrektorowi MCK PK - dr. Tomaszowi Jeleńskiemu, Wydawnictwu Politechniki Krakowskiej oraz dotychczasowym uczestnikom kursu słownictwa specjalistycznego z historii sztuki prowadzonego w MCK PK. Szczególne podziękowania należą się prof. Annie Seretny, której uwagi pozwoliły na ulepszenie wszystkich tekstów i ćwiczeń. Mam nadzieję, że prezentowany podręcznik będzie pomocą dla osób, które dopiero decydują się na wybór kierunku studiów o charakterze artystycznym. Oby ułatwił on studiowanie w języku polskim.

Autorka

dr Michalina Rittner

Wykładowca w Międzynarodowym Centrum Kształcenia Politechniki Krakowskiej. Prowadzi zajęcia z gramatyki i języka pisanego oraz ze słownictwa specjalistycznego z architektury i historii sztuki. Do jej zainteresowań należy także semantyka leksykalna.

Szczegółowe dane o książce

 • ISBN: 

  978-83-66531-46-8

 • Autorzy: 

  Michalina Rittner

 • Rok wydania: 

  2021

 • Numer wydania: 

  1

 • Rodzaj oprawy: 

  miękka

 • Ilość stron: 

  209

 • Format: 

  21 x 29,7

 • Poziom: 

  A2-B1

 • Język publikacji: 

  polski

 • Tematyka: 

  język polski jako obcy, słownictwo specjalistyczne z zakresu historii sztuki

Napisz opinię
2021-08-27 12:23:04 - Ewa

Brakowało w Polsce książki ze słownictwem i ćwiczeniami z zakresu historii sztuki, rewelacja. Polecam.

Ocena 5.00

Opinia o produkcie: 
Polecamy także
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...