Wczytuję dane...
Kod EAN: 9788367188029
Waga produktu: 0.230 kg
Realizacja zamówienia: 24 godzin
Wysyłka od: 11.99 PLN

Biologia - język specjalistyczny, skrypt dla obcokrajowców, poziom A2+/B1 to wynik wieloletniej pracy z grupami początkującymi w Międzynarodowym Centrum Kształcenia Politechniki Krakowskiej.

Niniejsza książka jest przeznaczona dla tych cudzoziemców, którzy pragną podjąć studia w języku polskim na kierunkach związanych z biologią. Autorka zakłada, że korzystający ze skryptu opanowali podstawy tej dziedziny w swoim języku ojczystym, podczas pracy ze stworzonymi materiałami będą zatem przyswajać polskojęzyczne nazwy pojęć, które przynajmniej częściowo są im już znane.

Sam podręcznik obejmuje siedem jednostek lekcyjnych. Są to: Biologia, Przyroda, Biotechnologia, Protisty, wirusy, bakterie, Botanika, Historia botaniki, Zoologia (najobszerniejsza lekcja), wreszcie Wybrane pojęcia z zakresu biologii. Dodatkowo w skrypcie znajdują się Słowniczek, Gra, która pełni funkcję powtórzenia materiału, oraz Przykładowy test. Na końcu podręcznika zamieszczono ponadto bibliografię, klucz do wybranych zadań i miejsce na notatki. Zadania wymagające np. pracy ze słownikiem nie posiadają klucza. Dana jednostka lekcyjna jest przeznaczona zasadniczo na dwa/trzy, choć niekiedy nawet cztery spotkania ze studentami (jak na przykład Zoologia).

Do każdej lekcji dołączono linki do stworzonych przeze mnie ćwiczeń online. Zostały one opisane jako Sprawdź się sam! Poszerzaniu wiedzy uczących się oraz rozwijaniu ich zainteresowań służą odnośniki do filmów znajdujących się w internecie (Warto obejrzeć). Stanowią one dopełnienie materiału w danej jednostce.

Należy zaznaczyć, że w podręczniku znajdują się zadania wprowadzające leksykę za pomocą przeredagowanych przez autorkę autentycznych tekstów oraz ćwiczenia koncentrujące się na powtarzaniu materiału omawianego podczas lekcji. Stanowi to konsekwencję przyjętego przez autorkę założenia, wspomnianego już wyżej, zgodnie z którym skrypt skierowany jest do osób posiadających podstawową znajomość zagadnień związanych z biologią. Trzeba też dodać, że większość zadań opatrzono przykładami, poza tymi, które wymagają od odbiorcy pracy ze słownikiem, są formą projektu lub pytaniami do tekstu.

Zdaniem autorki kurs specjalistycznego języka polskiego z dziedziny biologii nie powinien być prowadzony wyłącznie z wykorzystaniem zamieszczonych w skrypcie materiałów. Istotne jest także uzupełnienie go chociażby o dodatkowe ćwiczenia przygotowane przez nauczyciela uczącego studentów, lekcje muzealne, prezentacje kursantów, wreszcie cząstkowe sprawdziany oraz większe egzaminy. Podręcznik powinien być traktowany przede wszystkim jako źródło najważniejszych treści z zakresu biologii, stanowiących podstawę nauczania/uczenia się specjalistycznego języka biologicznego, w mniejszym stopniu zaś jako zbiór ćwiczeń służących opanowaniu określonych form językowych. Z założenia jest to skrypt przeznaczony głównie do nauki pod kierunkiem lektora, choć w pewnym zakresie może służyć jako książka do samodzielnej pracy. Jego uzupełnienie stanowi Anatomia - język specjalistyczny, skrypt dla obcokrajowców, poziom A2 +/B1, publikacja wydana w 2018 roku, pomyślana w podobny sposób.

Do przygotowania materiałów wykorzystano podręczniki akademickie, podręczniki do gimnazjum i liceum, encyklopedie, słowniki języka polskiego (zob. Bibliografia), informacje zaczerpnięte z internetu (głównie strony internetowe: www.epodreczniki.pl, www.ekologia.pl, www.historiasztuki.com.pl, www.portalwiedzy.onet.pl, www.wikipedia.pl). Na potrzeby niniejszego skryptu zostały one przeredagowane przez autorkę, tak aby można je było wykorzystać podczas pracy z cudzoziemcami na niższych poziomach zaawansowania językowego. Wszystkie ilustracje pochodzą z podanych źródeł internetowych i zostały opublikowane zgodnie z odpowiednią licencją Creative Commons.

Szczegółowe dane o książce

 • Autorzy: 

  Edyta Gałat

 • Rok wydania: 

  2021

 • Rodzaj oprawy: 

  miękka

 • Ilość stron: 

  76

 • Format: 

  20,5 x 29

 • Poziom: 

  A2+/B1

 • Język publikacji: 

  polski

 • ISBN: 

  9788367188029

Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...