Wczytuję dane...
Kod EAN: 9788365099334
Waga produktu: 0.380 kg
Realizacja zamówienia: 24 godzin
Wysyłka od: 11.99 PLN
Wydawnictwo: Linguae Mundi

"Polski na dobry start - Sprawdź się!" to nowy komponent serii "POLSKI NA DOBRY START" w postaci kart pracy do samodzielnego wykorzystania w pracy lub na lekcji przez ucznia. Zbiór zadań jest uzupełnieniem podręcznika oraz zeszytu ćwiczeń serii Polski na dobry start przeznaczonej do nauki języka polskiego jako obcego na poziomie A1. Zawarte w nim propozycje zadań językowych pomagają uczącym się w utrwalaniu struktur leksykalno-gramatycznych, które zostały wprowadzone w podręczniku, a były automatyzowane w zeszycie ćwiczeń oraz kartach pracy w Poradniku metodycznym.

 • odpowiadają treściom podręcznika
 • powtórzenie materiału
 • samodzielne monitorowanie przyrostu umiejętności językowych
 • możliwość dokonania samooceny językowej przez osobę uczącą się

W prezentowanym zbiorze znajdują się ćwiczenia, których celem jest rozwijanie sprawności słuchania oraz czytania ze zrozumieniem z wykorzystaniem różnorodnych technik stosowanych w testach sprawdzających znajomość języka polskiego jako obcego podczas egzaminów certyfikacyjnych. Zależało nam, aby uczący się od początku swojej edukacji językowej poznawał specyfikę zadań językowych w obszarze tych sprawności i stopniowo przygotowywał się do egzaminu. Opracowano także zadania sprawdzające opanowanie treści leksykalnych oraz gramatycznych zaproponowanych w Polski na dobry start.

Układ zbioru zadań jest symetryczny do podręcznika i ćwiczeń i zachowuje podział na kurs wstępny oraz kurs podstawowy. Do każdej lekcji kursu wstępnego oraz każdej części modułu kursu podstawowego przygotowano od 5 do 6 zadań zawierających treści gramatyczno-leksykalne wprowadzane w podręczniku. W tym komponencie serii zwrócono szczególną uwagę na sprawność pisania. Każdą lekcję zamyka zadanie rozwijające samodzielne przygotowywanie wypowiedzi pisemnych. Aby ułatwić uczącemu się przygotowywanie własnych kompozycji, w kluczu umieszczono modelowe przykłady rozwiązań. Korzystający ze zbioru będzie mógł wzorować się na nich, dzięki czemu pierwsze kroki w nauce pisania będą łatwiejsze.

Zadania rozwijające sprawność słuchania ze zrozumieniem wykorzystują ścieżki dźwiękowe, które wcześniej pojawiły się w podręczniku, ćwiczeniach oraz poradniku metodycznym. Jest to przemyślane działanie, ponieważ ponowne wysłuchanie tekstu i sprawdzenie jego zrozumienia za pomocą innej techniki niż w materiałach kursowych da uczącemu możliwość weryfikacji własnych umiejętności językowych w tym obszarze.

Na końcu zbioru zadań znajduje się klucz z rozwiązaniami ćwiczeń. Nie umieszczano w nim transkrypcji nagrań, ponieważ znajdują się one w pozostałych komponentach serii, a układ nagrań także im odpowiada.

Życzymy Wszystkim korzystającym z materiałów Polski na dobry start. Sprawdź się! przyjemności podczas rozwiązywania zadań oraz dobrych początków w procesie przygotowywania się do egzaminów certyfikatowych z języka polskiego jako obcego.

Autorki

Uważnie wsłuchując się w potrzeby lektorów oraz osób uczących się języka, ponieważ materiały są stale ewaluowane, odnotowaliśmy konieczność uzupełnienia serii o nowy komponent, którego bezpośrednim użytkownikiem byłaby osoba ucząca się polskiego - Polski na dobry start - Sprawdź się! - zeszyt karty pracy do samodzielnego wykorzystania w pracy lub na lekcji przez ucznia. Uważamy, że jest to nieodzowne narzędzie, które da możliwość uczestnikowi zajęć autooceny cząstkowych postępów językowych. Lektor, do swojej dyspozycji w poradniku ma testy sprawdzające wiedzę i umiejętności uczącego się po każdym module, który składa się z czterech części A, B, C i D.

Polski na dobry start - Sprawdź się! jest publikacją przygotowaną dla uczącego się, dzięki której może samodzielnie monitorować własny przyrost umiejętności w obszarze języka polskiego. Specjalnie przygotowany zestaw zadań będzie dla niego drogowskazem pokazującym, co powinien jeszcze powtórzyć, nad czym powinien jeszcze popracować w danej części modułu. Potrzeba przygotowania zeszytu z kartami pracy wyniknęła dodatkowo z faktu, że rzadko się zdarza w sytuacji dydaktycznej, iż uczący się języka ma szansę spróbować swoich się w ramach wszystkich sprawności i podsystemów języka na grupowych zajęciach kursowych. W zeszycie do każdej części podręcznika - kurs wstępny Pierwsze spotkanie oraz kurs podstawowy Z polskim na co dzień, znajdują się specjalnie przygotowane karty - 60 kart dwustronnych, odpowiadających lekcjom z kursu wstępnego oraz modułom z kursu podstawowego. Użytkownik karty może samodzielnie lub przy pomocy lektora wykonać zadania po ukończeniu zaplanowanej pracy z danym fragmentem podręcznika (lekcja 2 x 45 minut, część modułu 4 x 45 minut). Dzięki cząstkowej samoocenie uczeń i nauczyciel wspólnie mogą popracować nad bieżącymi niedociągnięciami językowymi, które mają zawsze wpływ na dalszą naukę.

Przygotowane karty pracy zawierają zadania sprawdzające umiejętności słuchania i czytania ze zrozumieniem. W zeszycie znajdują się także ćwiczenia, których celem jest rozwijanie sprawności pisania. Dodatkowo w kluczu umieszczono przykładowe formy wypowiedzi pisemnych, na bazie których uczący się może przygotować własne propozycje. Polski na dobry start - Sprawdź się! wykorzystuje strategie testowania biegłości językowej, z którymi spotykamy się na egzaminach państwowych. Jednostki zadaniowe zostały przygotowane tak, aby oswoić użytkownika z formami zadań testowych.


Seria materiałów Polski na dobry start po raz pierwszy ukazała się 2017 roku jako efekt realizacji projektu Polski na dobry start finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (Bezpieczna Przystań), budżetu państwa oraz Urzędu ds. Cudzoziemców. W skład serii wchodzą: podręcznik (wraz z płytą CD), zeszyt ćwiczeń, poradnik metodyczny oraz rozmówki w dwóch wersjach językowych (polsko-angielskiej, i polsko-rosyjskiej).

Szczegółowe dane o książce

 • Autorzy: 

  Beata Katarzyna Jędryka, Marta Buława

 • Rok wydania: 

  2021

 • Rodzaj oprawy: 

  miękka

 • Ilość stron: 

  138

 • Format: 

  21 x 29,7

 • Poziom: 

  A1

 • Język publikacji: 

  polski

 • ISBN: 

  9788365099334

Napisz opinię
2021-02-19 13:56:19 - Maria

Super są te karty pracy, teraz moi uczniowie mogą podnosić swoje kompetencje językowe wykorzystując je samodzielnie w domu. Będę też korzystać z tych kart na lekcjach z uczniami, którzy pracują z serią Polski na dobry start. Polecam bardzo przydatne.

Ocena 5.00

Opinia o produkcie: 
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...