Publikacja dotyczy problemu, który powstał na kanwie ujawniania licznych nadużyć seksualnych w Kościele katolickim.
Nie budzi oczywiście wątpliwości odpowiedzialność za wyrządzone szkody samych sprawców przestępstw seksualnych, natomiast osoby pokrzywdzone coraz częściej występują z roszczeniami odszkodowawczymi także w stosunku do instytucji kościelnych zatrudniających sprawców bądź sprawujących nad nimi zwierzchnictwo. Odpowiedzialność ta wywodzona jest zazwyczaj z faktu „tuszowania" nadużyć seksualnych, niewłaściwego doboru kandydatów do stanu duchownego (np. kierowania osób o skłonnościach pedofilskich do pracy z dziećmi) bądź niewłaściwego nadzoru nad sprawcami.
Publikacja nie skupia się jednak tylko na Kościele, lecz ujmuje zagadnienie podstaw prawnych przypisania odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez cudze przestępstwa seksualne w szerszym kontekście, gdyż problem ten może pojawić się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia ze szczególnym zaufaniem lub stosunkiem zależności, tworzącym sposobność do nadużycia tego zaufania lub stosunku zależności i wykorzystania seksualnego osób pozostających pod pieczą sprawcy (np. w szkołach, szpitalach, placówkach opiekuńczo-wychowawczych, zakładach poprawczych i karnych, domach opieki itp.).
Publikacja odpowiada na pytanie, czy i na ile przepisy obowiązującego w Polsce prawa dają poszkodowanym przez przestępstwa seksualne podstawę do kierowania roszczeń odszkodowawczych także pod adresem podmiotów innych niż bezpośredni sprawcy tych czynów.
Prawo
-
ISBN:
978-83-8235-230-6
-
Autorzy:
Anna Wilk
-
Wysokość:
205
-
Szerokość:
145
-
Grubość:
21
-
Liczba stron:
332
-
Oprawa:
Twarda
-
Rok wydania:
2021
-
Miejscowość:
Warszawa
-
Seria cykliczna:
Monografie Prawnicze
-
Tematyka:
Prawo
-
Wiek:
15-99 lat
-
Typ publikacji:
Książka
-
Data wprowadzenia do sprzedaży:
2021-06-02