"Małżeńskie prawo majątkowe", to swoista "wycieczka" po systemie prawa, której celem było przedstawienie możliwie szeroko relacji majątkowych pomiędzy małżonkami, niesłusznie utożsamianych jedynie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, a dotyczących małżeńskich ustrojów majątkowych
Piąte wydanie Małżeńskiego prawa majątkowego uwzględnia zmiany, które na przestrzeni trzech ostatnich lat dokonały się w obszarze szeroko rozumianych relacji majątkowych pomiędzy małżonkami. Przykładowo, obszarem dotkniętym głębokimi zmianami są regulacje kwestii mieszkaniowych wprowadzone ustawą z 20.7.2017 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy – Prawo spółdzielcze (Dz.U. z 2017 r. poz. 1596), która weszła w życie 9.9.2017 r. Wskazana nowelizacja w diametralny sposób przebudowała reguły rządzące spółdzielczością mieszkaniową w aspektach takich jak m.in.: członkostwo w spółdzielni mieszkaniowej, uprawnienia wynikające z członkostwa czy wygaśnięcie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. Komentarz odnosi się również do zmian związanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez małżonków czy spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych i prawa bankowego.
"Małżeńskie prawo majątkowe" składa się z trzech części.
- W części A, będącej klasycznym komentarzem, tezy skrócono do niezbędnego minimum, by Czytelnik mógł szybko uzyskać w syntetycznej formie odpowiedź na nurtujące go zagadnienie prawne.
- Część B jest z kolei opisowym rozwinięciem syntezy zawartej w części pierwszej. Aby ułatwić swobodne "poruszanie" się po dwóch odrębnych od siebie częściach, w części A zawarto odesłania do części B. Nadto konstrukcja części opisowej bezpośrednio nawiązuje do ustawowej systematyki, co również miało na celu ułatwienie korzystania z opracowania. Ponieważ z założenia każdy tom z serii SKT ma spełniać swoistą rolę narzędzia pracy, ułatwiającego interdyscyplinarną orientację w tytułowym zakresie, dlatego też niniejszy tom "wzbogacono" o część C,
- W części C zawarto wzory pism procesowych z krótkimi odesłaniami na temat właściwości miejscowej i rzeczowej sądu, opłaty sądowej, trybu postępowania oraz skargi kasacyjnej. Dodatkowym uzupełnieniem całości jest indeks.
Ze względu na przekrojowe ujęcie "Małżeńskiego prawa majątkowego", mamy nadzieję, że komentarz będzie szczególnie pomocny prawnikom wszelkich profesji oraz studentom i aplikantom. Liczymy także, że bezpośredni adresaci norm prawnych – a więc sami małżonkowie – ze względu na przystępną formę i język, także mogą z powodzeniem korzystać z niniejszego opracowania.
Prawo
-
ISBN:
978-83-8198-432-4
-
Autorzy:
Adam Bieranowski, Anna Stępień-Sporek, Bohdan Bieniek, Grzegorz Jędrejek, Jacek Ignaczewski, Stella Brzeszczyńska
-
Wysokość:
220
-
Szerokość:
135
-
Grubość:
54
-
Liczba stron:
1052
-
Oprawa:
Twarda
-
Wydanie:
5
-
Rok wydania:
2020
-
Miejscowość:
Warszawa
-
Seria cykliczna:
Sądowe Komentarze Tematyczne
-
Tematyka:
Prawo
-
Wiek:
15-99 lat
-
Typ publikacji:
Książka
-
Data wprowadzenia do sprzedaży:
2020-03-31