W ramach dwuinstancyjności postępowania cywilnego apelacja stanowi środek odwoławczy, przysługujący od nieprawomocnych orzeczeń zapadających przed sądem I instancji (wyroków w postępowaniu procesowym i postanowień co do istoty sprawy w postępowaniu nieprocesowym). Możliwość odwołania się od wyroku jest również zapewnieniem rzetelnego procesu, który w swej złożoności może wzbudzać pewne wątpliwości i obawy.
Celem komentarza jest przede wszystkim wyjaśnienie znaczenia postępowania apelacyjnego oraz apelacji jako środka odwoławczego, a także nauczenie stosowania tego środka w praktyce prawniczej, bowiem jego umiejętne sporządzenie może stać się kluczem do uzyskania sprawiedliwego wyroku.
Praktyczny komentarz okaże się przydatny przede wszystkim w:
- sporządzeniu apelacji,
- skierowaniu apelacji do właściwego sądu,
- uwzględnieniu terminu wniesienia apelacji,
- wskazaniu w apelacji właściwego zakresu zaskarżenia,
- skonstruowaniu skutecznych zarzutów,
- przewidywaniu potencjalnych skutków wniesienia apelacji,
- zapoznaniu się z regułami postępowania apelacyjnego.
Ponadto, publikacja szeroko omawia kwestie apelacji i wymogów formalnych z nią związanych, całościowego przebiegu postępowania apelacyjnego, zakresu kognicji sądu odwoławczego i ostatecznie orzeczenia sądu II instancji, m.in. prawomocności, wykonalności, zwrotu akt do sądu I instancji, cofnięcia apelacji i wielu innych.
Poza omówieniem przepisów dotyczących apelacji i postępowania apelacyjnego wyszczególniono również linie orzecznicze dotyczące poszczególnych zagadnień.
W publikacji znajdują się także przykładowe wzory apelacji, a także orzeczeń zapadających w tym postępowaniu.
W kolejnym wydaniu publikacji uwzględniono najnowszą doktrynę, orzecznictwo oraz nowelizacje. Zostały uwzględnione zmiany dotyczące m.in.:
- wstrzymania z mocy prawa postanowienia w sprawach o odebranie osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką prowadzonych na podstawie Konwencji haskiej z 1980 r. (ustawą z 7.4.2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, Dz.U. z 2022 r. poz. 1098);
- nowych wymogów pism procesowych, terminu wniesienia apelacji, zaskarżalności postanowień zapadających w postępowaniu apelacyjnym (ustawa z 9.3.2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. z 2023 r. poz. 614).
- składu sądu w postępowaniu apelacyjnym (ustawa z 7.7.2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. z 2023 r. poz. 1860),
- postępowania o stwierdzenie nabycia spadku (ustawa z 28.7.2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. z 2023 r. poz. 1615).
Autor w przystępny sposób dokonuje omówienia najistotniejszych przepisów z zakresu postępowania apelacyjnego, wskazując obowiązujące orzecznictwo. W publikacji znajdują się również przykładowe wzory apelacji i orzeczeń zapadających w tym postępowaniu.
Publikacja jest w szczególności polecana dla pełnomocników procesowych: sędziów, adwokatów, radców prawnych oraz aplikantów adwokackich i radcowskich.
Prawo
-
ISBN:
978-83-8356-061-8
-
Autorzy:
Michał Kłos
-
Wysokość:
205
-
Szerokość:
145
-
Grubość:
17
-
Liczba stron:
328
-
Oprawa:
Miękka ze skrzydełkami
-
Wydanie:
2
-
Rok wydania:
2023
-
Miejscowość:
Warszawa
-
Seria cykliczna:
Komentarze & Linia orzecznicza
-
Tematyka:
Prawo
-
Wiek:
15-99 lat
-
Typ publikacji:
Książka
-
Data wprowadzenia do sprzedaży:
2023-10-30