Zasada dychotomii w utworach literackich to publikacja poświęcona analizie zasady dychotomii w kontekście utworów literackich, ze szczególnym uwzględnieniem kopiowania nieliteralnego.
Autorka próbuje w niej odpowiedzieć na pytanie o możliwość ustaleni granicy pomiędzy ideą a wyrażeniem. Analizuje dorobek doktryny polskiej i polskiego orzecznictwa, ale odnosi się przy tym często do innych porządków prawnych.
Gruntownej analizie poddana zostały definicje idei i wyrażenia, ich miejsce w procesie twórczym oraz ujęcie w kontekście prawa autorskiego, a tłem do czynionych rozważań są utwory literackie. W monografii uwzględniono również inne kategorie utworów oraz przedstawiono ochronę prawną pomysłów występującą poza obszarem prawa autorskiego: na gruncie Kodeksu cywilnego, ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, a także prawa własności przemysłowej.
Autorka szczegółowej analizie poddaje orzecznictwo sądów polskich w tej materii, odwołując się przy tym do orzecznictwa amerykańskiego. Autorka proponuje także wprowadzenie pewnych standardów orzeczniczych i reguł w sporach z zakresu kopiowania nieliteralnego, rozpatrywanych w oparciu o zasadę dychotomii, które mogłyby pozytywnie wpłynąć na ujednolicenie orzecznictwa.
Prawo
-
ISBN:
978-83-8198-686-1
-
Autorzy:
Joanna Karina Matczuk
-
Wysokość:
205
-
Szerokość:
145
-
Grubość:
22
-
Liczba stron:
300
-
Oprawa:
Twarda
-
Rok wydania:
2020
-
Miejscowość:
Warszawa
-
Seria cykliczna:
Monografie Prawnicze
-
Tematyka:
Prawo
-
Wiek:
15-99 lat
-
Typ publikacji:
Książka
-
Data wprowadzenia do sprzedaży:
2020-08-10