Prezentowana książka stanowi pierwsze w literaturze polskiej opracowanie monograficzne poświęcone analizie i ocenie regulacji prawnej służebności ograniczających konkurencję.
Monografia ukazuje niewykorzystany w polskiej praktyce potencjał tkwiący w instytucji służebności. Nowoczesny obrót gospodarczy sprowokował w innych krajach rewitalizację służebności i niejako odkrycie przydatności tych praw w nieklasycznej dla nich sferze, wykraczającej poza regulację stosunków sąsiedzkich czy zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych. Zjawisko to stanowi poważne wyzwanie dla nauki.
W książce zidentyfikowano i przeanalizowano wiele skomplikowanych zagadnień, m.in.: dopuszczalność służebności ograniczających konkurencję z perspektywy użyteczności dla nieruchomości władnącej, znaczenie zasady servitus in faciendo consistere nequit przy ustanawianiu takich służebności, konstrukcję służebności zabezpieczającej. Poszczególne problemy zostały przedstawione w sposób pogłębiony i wszechstronny, z licznymi odniesieniami do dorobku doktryny i orzecznictwa zagranicznego (niemieckiego, szwajcarskiego, francuskiego i austriackiego).
Książka powinna się zatem spotkać z zainteresowaniem środowiska akademickiego, jak również prawników praktyków: sędziów, notariuszy, adwokatów i radców prawnych.
Prawo
-
ISBN:
978-83-8198-625-0
-
Autorzy:
Adam Bieranowski
-
Wysokość:
205
-
Szerokość:
145
-
Grubość:
19
-
Liczba stron:
264
-
Oprawa:
Twarda
-
Rok wydania:
2020
-
Miejscowość:
Warszawa
-
Seria cykliczna:
Monografie Prawnicze
-
Tematyka:
Prawo
-
Wiek:
15-99 lat
-
Typ publikacji:
Książka
-
Data wprowadzenia do sprzedaży:
2020-09-25