Wczytuję dane...
Kod EAN: 9788363268664
Waga produktu: 0.270 kg
Realizacja zamówienia: 24 godzin
Wysyłka od: 11.99 PLN
Wydawnictwo: GNOME

Naszym celem jest dotarcie wraz z Czytelnikiem do historycznych korzeni zarówno jasnych, w miarę oczywistych reguł gramatycznych współczesnej polszczyzny, jak i różnych odstępstw od nich, które z dzisiejszego punktu widzenia określane są w (glotto)dydaktyce jako wyjątki. Tymczasem często nawet pobieżne poznanie procesu historycznego i ukazanie genezy pewnych zjawisk pozwala je łatwiej zaakceptować, a także – co ważniejsze – zapamiętać. Postanowiliśmy wziąć pod lupę te wyjątki polskiej gramatyki, które stanowią pozostałości po wcześniej obowiązujących zasadach i które są śladami procesów zachodzących w polszczyźnie przez wieki. Odwołujemy się również do hipotetycznego stanu prasłowiańskiego i ustaleń historyków języka nad przemianami towarzyszącymi wyodrębnianiu się języka polskiego ze wspólnoty prasłowiańskiej i kształtowaniu jego współczesnej postaci.

Jeszcze do niedawna unikano w nauczaniu gramatyki synchronicznej (opisowej) odniesień historycznojęzykowych. Osobiście uważamy, że takie odwołania przynoszą niezaprzeczalne korzyści...

Marcin Maciołek, Jolanta Tambor
ze Wstępu

Szczegółowe dane o książce

 • Autorzy: 

  Marcin Maciołek, Jolanta Tambor

 • Rok wydania: 

  2021

 • Numer wydania: 

  1

 • Rodzaj oprawy: 

  miękka

 • Ilość stron: 

  84

 • Format: 

  21,0 x 29,7

 • Język publikacji: 

  polski

 • ISBN: 

  978-83-63268-66-4

Napisz opinię
2023-01-09 16:35:33 - Dorota

Pamiętacie publikację "Gramatyczne porządki i historyczne wyjątki", gdzie w sposób czytelny w tabelach przedstawiono reguły i zasady polskiej gramatyki? Książka "Przeszłość w teraźniejszości" jest rozwinięciem tamtego projektu, jest świetna w prosty sposób tłumaczy niuanse i zawiłości polskiej gramatyki, pomocna nie tylko dla zagranicznych studentów ale również dla nauczycieli. Polecam z całego serca.

Ocena 5.00

Opinia o produkcie: 
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...