Opracowanie jest pierwszym na rynku wydawniczym komentarzem poświęconym w całości regulacji prostej spółki akcyjnej zawartej w ustawie z 15.9.2000 r. – Kodeks spółek handlowych, tj. przepisom art. 3001–300134 KSH.
Prosta spółka akcyjna stanowi nowy typ polskiej spółki kapitałowej, wprowadzony ustawą z 19.7.2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Ustawą z 21.1.2021 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 187) zmieniono datę wejścia w życie ustawy z 19.7.2019 r. z 1.3.2021 r. na 1.7.2021 r.
W komentarzu w sposób kompleksowy i możliwie zwarty omówiono przepisy odnoszące się do prostej spółki akcyjnej. Ponadto zamieszczono w nim zestawienie związanych z komentowanymi unormowaniami przepisów dotyczących wspólnie spółek handlowych, ogólnie spółek kapitałowych, ich transformacji i „spółkowych" typów przestępstw gospodarczych.
Opracowanie zostało poprzedzone wprowadzeniem, w którym zwięźle przedstawiono genezę i uzasadnienie wprowadzenia prostej spółki akcyjnej, założenia metodologiczne komentarza, podstawowe elementy konstrukcyjne oraz cechy normatywne tej spółki, główne wnioski wynikające z komentowanych przepisów i najważniejsze uwagi de lege ferenda.
Przyjęte w art. 3001–300134 KSH rozwiązania mają być jednym z impulsów dla rozpoczynania działalności gospodarczej w celu realizacji przedsięwzięć typu startup, a w związku z tym przyczyniać się do wzrostu innowacyjności gospodarki.
Podstawowymi cechami normatywnymi prostej spółki akcyjnej są:
- obniżenie wysokości minimalnego kapitału akcyjnego;
- możliwość elastycznego kształtowania struktury majątkowej spółki;
- wprowadzenie rozwiązań umożliwiających wniesienie do spółki know-how, pracy i usług bez skomplikowanych i kosztownych wycen podczas rozpoczynania działalności;
- pozostawienie założycielom znacznej swobody w odniesieniu do systemu organów spółki – możliwość wyboru między dualistycznym a monistycznym systemem zarządzania (i nadzoru);
- prosta rejestracja elektroniczna i wykorzystywanie środków elektronicznych w funkcjonowaniu spółki;
- szybka i nieskomplikowana likwidacja spółki.
Publikacja zawiera dokładne i kompleksowe omówienie przepisów prostej spółki akcyjnej dotyczących takich zagadnień, jak:
- powstanie spółki;
- prawa i obowiązki akcjonariuszy (w tym: akcje i uprawnienia indywidualne akcjonariusza, forma akcji, rozporządzanie akcją, umorzenie akcji i nabycie akcji własnych, wyłączenie i ustąpienie akcjonariusza oraz unieważnienie akcji);
- organy spółki, tj.: zarząd, rada nadzorcza, rada dyrektorów, walne zgromadzenie;
- zmiana umowy spółki i emisja akcji (w tym m.in.: zwykła i warunkowa emisja akcji, upoważnienie zarządu do emisji akcji, rozwiązanie i likwidacja spółki, odpowiedzialność cywilnoprawna).
Komentarz adresowany jest przede wszystkim do praktyków: adwokatów, radców prawnych, notariuszy i sędziów, jak również teoretyków prawa. Zainteresuje także wspólników (akcjonariuszy) i członków zarządów, rad nadzorczych, rad dyrektorów, komisji rewizyjnych, prokurentów spółek kapitałowych oraz aplikantów zawodów prawniczych i studentów pragnących pogłębić swoją wiedzę z zakresu prawa handlowego, w tym prawa spółek.
Prawo
-
ISBN:
978-83-8198-569-7
-
Autorzy:
Grzegorz Kozieł †
-
Wysokość:
220
-
Szerokość:
135
-
Grubość:
32
-
Liczba stron:
699
-
Oprawa:
Miękka
-
Rok wydania:
2020
-
Miejscowość:
Warszawa
-
Seria cykliczna:
Krótkie Komentarze Becka
-
Tematyka:
Prawo
-
Wiek:
15-99 lat
-
Typ publikacji:
Książka
-
Data wprowadzenia do sprzedaży:
2020-04-29