Wczytuję dane...
Kod EAN: 9788381830805
Waga produktu: 1.100 kg
Realizacja zamówienia: 24 godzin
Wysyłka od: 11.99 PLN

Książka obejmuje swym zakresem najistotniejsze zjawiska leksykalno-gramatyczne współczesnej polszczyzny, a ponadto naświetla je z perspektywy historycznojęzykowej oraz odsłania mechanizmy ogólnojęzykowe, generujące określone problemy poprawnościowe. Z pewnością będzie ona nie tylko pełnić funkcję jednego z najważniejszych poradników językowych ostatnich lat, ale stanie się też źródłem wiedzy o międzyludzkiej komunikacji, służącym zarazem pogłębianiu świadomości językowej użytkowników polszczyzny. Epistemologia nazywa takie procesy poznawcze przejściem od wiedzy jasnej do wiedzy wyraźnej, czyli od wiedzy życiowej, doświadczanej codziennie, do wiedzy teoretycznej, unaukowionej. Tym się różni kultura języka jako dyscyplina naukowa od językowego poradnictwa - działalności ważnej, szlachetnej, ale owego pierwiastka scjentycznego pozbawionej. Dlatego z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że książka Macieja Malinowskiego, będąca popularnym ujęciem poradnikowym, bardzo atrakcyjnym i przystępnym w odbiorze, jest również pracą spełniającą wszystkie kryteria naukowości, taki bowiem charakter mają wszystkie zamieszczone w niej analizy gramatyczno-stylistyczne, obudowane zapleczem teoretycznym, literaturą przedmiotu, przypisami, bibliografią i indeksem wyrazów, wyrażeń i zwrotów.

prof. dr hab. JAN MIODEK

Oprócz walorów poznawczych publikacji, książka została przepięknie wydana - z dbałością o każdy szczegół. Twarda, szyta oprawa oraz tasiemka sprawiają, że książka doskonale nadaje się na prezent dla każdego pasjonata języka polskiego. 

Skrócony spis treści

Przedmowa prof. dr. hab. Jana Miodka

Wstęp

 I. Dlaczego tak, a nie inaczej, czyli znaczenie, pochodzenie, historia wyrazów

II. Tajemnice frazeologii. Kopalnia ciekawostek i wiedzy o dawnej polszczyźnie

III. Leksyka, fleksja, składnia. Jakie to ciekawe, a zarazem proste

IV. Niestraszna ortografia, jeśli się ją sukcesywnie zacznie zgłębiać

V. Nowopolszczyzna XXI stulecia, czyli dużo nowych słów i radosna twórczość młodzieży

Bibliografia

Indeks wyrazów, wyrażeń i zwrotów

Szczegółowe dane o książce

 • ISBN: 

  978-83-8183-080-5

 • Autorzy: 

  Maciej Malinowski

 • Redakcja: 

  Krzysztof Wojdyło, Jacek Szustakowski

 • Rok wydania: 

  2021

 • Rodzaj oprawy: 

  twarda szyta z tasiemką

 • Ilość stron: 

  576

 • Format: 

  16,5 x 24

 • Język publikacji: 

  polski

Napisz opinię
2021-06-11 12:13:19 - Halina

Prof. Maciej Malinowski w sposób błyskotliwy i wyczerpujący opisuje znaczenia słów powszechnie używanych, jak i tych rzadziej stosowanych, a ponadto naświetla je z perspektywy historycznojęzykowej. Dodatkowym walorem książki jest forma. Przepiękna okładka, twarda szyta oprawa z tasiemką. Książka oprócz treści urzeka również swoim wyglądem.

Ocena 5.00

Opinia o produkcie: 
Polecamy także
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...