Polski do czytania - 120 interaktywnych ćwiczeń sprawdzających i doskonalących rozumienie tekstu na poziomie B1. Interaktywny kurs do ćwiczenia i sprawdzania rozumienia tekstów podczas samodzielnej nauki, lekcji z lektorem oraz przygotowań do państwowego egzaminu certyfikatowego z języka polskiego jako obcego - poziom B1.
Produkt obejmuje roczny dostęp do podręcznika w wersji interaktywnej na platformie online. Kod dostępu otrzymasz e-mailem po opłaceniu zamówienia.
Polski do czytania to:
- 20 zestawów z typami zdań egzaminacyjnych
- 120 zadań rozwijających rozumienie tekstów
- 200 krótszych tekstów
- 90 dłuższych tekstów
przygotowanych przez zespół związany z ośrodkiem egzaminacyjnym państwowego egzaminu certyfikatowego z języka polskiego.
Zadania w zestawach to: jednokrotny wybór, prawda lub fałsz, łączenie fragmentów tekstu, uzupełnianie tekstu brakującymi słowami lub fragmentami zdań, układanie tekstu w porządku chronologicznym, udzielanie odpowiedzi na pytania.
Zadania kształtują rozumienie globalne i szczegółowe, a jednocześnie ułatwiają przyswajanie słownictwa, dotyczącego wielu dziedzin życia, z uwzględnieniem wartości realioznawczych. Czytelnicy (obcokrajowcy i lektorzy jpjo) znajdą tu spreparowane informacje prasowe, krótkie teksty użytkowe, proste komunikaty spotykane na co dzień w przestrzeni publicznej czy mediach elektronicznych. Są też dłuższe teksty publicystyczne poświęcone m.in. stylowi życia, nowinkom technologicznym, polskim tradycjom. Wiele tekstów opowiada o nietuzinkowych Polakach (m.in. Antoni Cierplikowski, Lucyna Ćwierciakiewiczowa, Aleksander Doba, Oskar Kolberg, Zofia Nałkowska, Czesław Niemen, Kamila Skolimowska, Wiesława Szymborska) oraz miejscach i wydarzeniach w Polsce.
Redaktorką merytoryczną oraz recenzentką jest dr Agnieszka Madeja (Uniwersytet Śląski), związana z zespołem opracowującym zadania testowe państwowego egzaminu certyfikatowego z języka polskiego jako obcego. Autorki zaprosiły również do współpracy dr Agnieszkę Tambor (Uniwersytet Śląski), która przekazała do książki dwa teksty z czasopisma „Postscriptum Polonistyczne” (wyd. Uniwersytet Śląski) oraz przygotowała do nich zadania.
Recenzja podręcznika drukowanego:
„Polski do czytania” (…) to podręcznik przeznaczony do doskonalenia umiejętności rozumienia tekstów pisanych. Dzięki ćwiczeniom uczący się systematyzuje wiedzę, poszerza kompetencje językowe z poziomu B1 i B2, a także rozwija kompetencje czytania globalnego i selektywnego, przydatne dla tych, którzy przygotowują się do egzaminów certyfikatowych z języka polskiego jako obcego.
Teksty, które proponują Autorki, są zróżnicowane tematycznie. Dzięki nim odbiorca poznaje atrakcyjne miejsca w Polsce, popularne polskie wydarzenia kulturalne, znane, ciekawe osoby, polską literaturę czy filmy. Warto podkreślić, że zaproponowane teksty są nie tylko interesujące, ale wzbogacają wiedzę uczącego się o elementy związane z polskimi realiami kulturowymi, krajoznawczymi oraz życiem codziennym Polaków.
Duża liczba różnego typu ćwiczeń ułatwia systematyczne rozwijanie kompetencji rozumienia tekstów pisanych, daje też możliwość poznania różnych typów zadań testowych i wypracowania technik ich rozwiązywania, co będzie cenną pomocą dla osób, które zamierzają podejść do egzaminów poświadczających znajomość języka polskiego.
Książka może stanowić uzupełnienie treści zawartych w podręcznikach czy pomocach dydaktycznych standardowo wykorzystywanych w trakcie kursów językowych. Atutem publikacji jest skorowidz tematyczny znajdujący się na końcu książki.
dr Agnieszka Madeja
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Szkoła Języka i Kultury Polskiej
Szczegóły treści cyfrowej
-
Autorzy:
Dorota Gruza, Katarzyna Muszyńska, Agnieszka Pabiańczyk
-
Rok wydania:
2022
-
Poziom:
B1
-
Język publikacji:
polski
-
Format pliku:
dostęp online do wersji interaktywnej (roczna subskrypcja) na platformie polishlanguage.online
Świetny kurs polecam każdej osobie przed egzaminem B1.
Ocena 5.00
Opinia o produkcie: | |