Wczytuję dane...
Kod EAN: 9788395620218
Waga produktu: 0.474 kg
Realizacja zamówienia: 24 godzin
Wysyłka od: 11.99 PLN
Wydawnictwo: E&M

"Polski do czytania. Ćwiczenia doskonalące umiejętność rozumienia tekstów" to podręcznik dla cudzoziemców oraz lektorów języka polskiego jako obcego przeznaczony do doskonalenia rozumienia tekstów pisanych na poziomie B1.

Produkt obejmuje podręcznik w wersji drukowanej oraz opcjonalnie dostęp online do wersji interaktywnej (roczna subskrypcja) na platformie online. Kod dostępu do wersji interaktywnej książki otrzymasz po opłaceniu zamówienia.

Publikacja polecana do samodzielnej nauki, na lekcje z lektorem jako uzupełnienie treści kursu oraz podczas przygotowań do państwowego egzaminu certyfikatowego z języka polskiego jako obcego (poziom B1).

Polski do czytania to:

 • 20 zestawów z typami zdań egzaminacyjnych
 • 120 zadań rozwijających rozumienie tekstów
 • 200 krótszych tekstów
 • 90 dłuższych tekstów


przygotowanych przez zespół związany z ośrodkiem egzaminacyjnym państwowego egzaminu certyfikatowego z języka polskiego.

Zadania w zestawach to: jednokrotny wybór, prawda lub fałsz, łączenie fragmentów tekstu, uzupełnianie tekstu brakującymi słowami lub fragmentami zdań, układanie tekstu w porządku chronologicznym, udzielanie odpowiedzi na pytania.

Zadania kształtują rozumienie globalne i szczegółowe, a jednocześnie ułatwiają przyswajanie słownictwa, dotyczącego wielu dziedzin życia, z uwzględnieniem wartości realioznawczych. Czytelnicy (obcokrajowcy i lektorzy jpjo) znajdą tu spreparowane informacje prasowe, krótkie teksty użytkowe, proste komunikaty spotykane na co dzień w przestrzeni publicznej czy mediach elektronicznych. Są też dłuższe teksty publicystyczne poświęcone m.in. stylowi życia, nowinkom technologicznym, polskim tradycjom. Wiele tekstów opowiada o nietuzinkowych Polakach (m.in. Antoni Cierplikowski, Lucyna Ćwierciakiewiczowa, Aleksander Doba, Oskar Kolberg, Zofia Nałkowska, Czesław Niemen, Kamila Skolimowska, Wiesława Szymborska) oraz miejscach i wydarzeniach w Polsce.

Redaktorką merytoryczną oraz recenzentką jest dr Agnieszka Madeja (Uniwersytet Śląski), związana z zespołem opracowującym zadania testowe państwowego egzaminu certyfikatowego z języka polskiego jako obcego. Autorki zaprosiły również do współpracy dr Agnieszkę Tambor (Uniwersytet Śląski), która przekazała do książki dwa teksty z czasopisma „Postscriptum Polonistyczne” (wyd. Uniwersytet Śląski) oraz przygotowała do nich zadania.

Recenzja podręcznika:

„Polski do czytania” (…) to podręcznik przeznaczony do doskonalenia umiejętności rozumienia tekstów pisanych. Dzięki ćwiczeniom uczący się systematyzuje wiedzę, poszerza kompetencje językowe z poziomu B1 i B2, a także rozwija kompetencje czytania globalnego i selektywnego, przydatne dla tych, którzy przygotowują się do egzaminów certyfikatowych z języka polskiego jako obcego.

Teksty, które proponują Autorki, są zróżnicowane tematycznie. Dzięki nim odbiorca poznaje atrakcyjne miejsca w Polsce, popularne polskie wydarzenia kulturalne, znane, ciekawe osoby, polską literaturę czy filmy. Warto podkreślić, że zaproponowane teksty są nie tylko interesujące, ale wzbogacają wiedzę uczącego się o elementy związane z polskimi realiami kulturowymi, krajoznawczymi oraz życiem codziennym Polaków.

Duża liczba różnego typu ćwiczeń ułatwia systematyczne rozwijanie kompetencji rozumienia tekstów pisanych, daje też możliwość poznania różnych typów zadań testowych i wypracowania technik ich rozwiązywania, co będzie cenną pomocą dla osób, które zamierzają podejść do egzaminów poświadczających znajomość języka polskiego.

Książka może stanowić uzupełnienie treści zawartych w podręcznikach czy pomocach dydaktycznych standardowo wykorzystywanych w trakcie kursów językowych. Atutem publikacji jest skorowidz tematyczny znajdujący się na końcu książki. 

dr Agnieszka Madeja
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Szkoła Języka i Kultury Polskiej

Szczegółowe dane o książce

 • Autorzy: 

  Dorota Gruza, Katarzyna Muszyńska, Agnieszka Pabiańczyk

 • Dodatki: 

  opcjonalnie: dostęp online do wersji interaktywnej (roczna subskrypcja) na platformie polishlanguage.online

 • Rok wydania: 

  2022

 • Numer wydania: 

  1

 • Rodzaj oprawy: 

  miękka

 • Ilość stron: 

  166

 • Format: 

  21 x 29.7

 • Poziom: 

  B1

 • Język publikacji: 

  polski

 • Tematyka: 

  certyfikacja

 • ISBN: 

  978-83-956202-1-8

Napisz opinię
2022-04-20 20:09:45 - Danuta

Świetna książka. Polecam.

Ocena 5.00

Opinia o produkcie: 
2022-05-29 19:31:37 - Monika, Wrocław

Bardzo dobry podręcznik. Świetne, interesujące tekst. Do egzaminu i powtórki słownictwa. Pozdrawiam.

Ocena 5.00

Opinia o produkcie: 
2022-08-17 22:49:29 - Ewa Woźniczka-Wawryków

Świetny podręcznik! Bardzo dobry podczas przygotowania do egzaminu, ale nie tylko. Teksty są praktyczne i bardzo ciekawe. Polecam!

Ocena 5.00

Opinia o produkcie: 
2022-08-25 02:20:53 - Ewelina

Idealny podręcznik dla obcokrajowców, którzy chcą doskonalić umiejętność rozumienia tekstów pisanych, a także lepiej poznać polską kulturę i życie w Polsce. Teksty zawarte w podręczniku inspirują do dyskusji i wypracowań. Liczne ćwiczenia różnego typu pozwalają wzbogacać zasób leksykalny i frazeologiczny, a także doskonalić różne formy wypowiedzi. Podręcznik świetnie nadaje się zarówno do pracy samodzielnej, jak i na zajęciach. Szczerze polecam!

Ocena 5.00

Opinia o produkcie: 
Polecamy także
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...