Wczytuję dane...
Kod EAN: 9788395288111
Waga produktu: 0.400 kg
Realizacja zamówienia: 24 godzin
Wysyłka od: 11.99 PLN
Wydawnictwo: STUDIOLOGIA

Podręcznik "Łowcy słów" skierowany do szerokiego grona odbiorców: każdego, kto chciałby przekroczyć granicę języka codziennej komunikacji, by poznać mowę bardziej wyrafinowaną, która pozwala na werbalizację różnych form aktywności intelektualnej oraz komunikowanie się na aktualne, ciekawe tematy ze świata współczesnej nauki.

Książka nosi tytuł Łowcy słów, ponieważ jest to postulowana i najważniejsza rola każdego z jej użytkowników. Głównym terenem eksploracji są w podręczniku teksty popularnonaukowe. Książka traktuje je przede wszystkim jako źródło nowego słownictwa. Teksty pozwalają bowiem na obserwację słów w ich naturalnym otoczeniu i pomagają je porządkować. Z drugiej strony każdy artykuł popularnonaukowy jest doskonałą okazją do rozwijania umiejętności czytania lub słuchania ze zrozumieniem.

Dlaczego warto uczyć się języka polskiego z tekstów popularnonaukowych? Żeby to dobrze wyjaśnić, musimy najpierw zdefiniować nasze cele językowe. Osoba, która chce osiągnąć poziom samodzielności językowej B2, powinna poznać około 7-8 tysięcy słów. Są to oczywiście wyrazy najczęściej używane w języku polskim. Ich znajomość pozwala zrozumieć prawie 90% każdego tekstu. Istnieją słowniki minimum dla cudzoziemców, które podają najczęstszą leksykę zwykle w formie bloków tematycznych. Obok takich kategorii jak Potrawy i napoje, Odpoczynek i sport czy Podroż i transport znajdujemy tam również Pojęcia ogólne i abstrakcyjne, których przykładami są Przyczyna, Cel, Warunek, Sposób, Proces, Relacja i in. Tekst popularnonaukowy jest świetną okazją, by poznać leksykę oficjalną, erudycyjną i abstrakcyjną, która pomaga dać wyraz różnym procesom myślowym oraz aktywności intelektualnej. Jest to ta część języka, której rodzimi użytkownicy uczą się przez partycypację w systemie edukacji. Na co dzień używają jej wykształceni Polacy, kiedy rozmawiają o swoich zainteresowaniach światem nauki i technologii oraz ich najnowszymi osiągnięciami.

Podręcznik zawiera 15 rozdziałów poświęconych różnym ciekawym naukom. W każdym z nich znajdują się części Rozgrzewka językowa, Znaleźć i zrozumieć oraz Zapamiętać i zastosować. Praca z tekstami popularnonaukowymi polega na poszukiwaniu słownictwa tematycznego związanego z poszczególnymi naukami, struktur językowych wyrażających różne sposoby myślenia i poznania naukowego (jak np. opis procesu, klasyfikowanie, prezentacja danych statystycznych), form gramatycznych typowych dla tego stylu oraz pozwala na ćwiczenie zróżnicowanych technik i strategii czytania lub słuchania i rozumienia. Eksplorację każdych dwóch kolejnych rozdziałów podręcznika kończy część powtórzeniowa. Zawiera ona wiele dodatkowych ćwiczeń, podobnie jak strona internetowa książki. Taka organizacja podręcznika umożliwia recykling leksykalny - częste powracanie do nowych słów i struktur dla ich lepszego zrozumienia i utrwalenia. Ważną częścią podręcznika są e-materiały dostępne na stronie internetowej www.studiologia.edu.pl/lowcy, gdzie znajduje się wiele ćwiczeń, quizów online, filmików oraz materiałów do słuchania. Zasoby te są otwarte dla wszystkich zainteresowanych zgodnie z licencją CC BY-NC-ND 4.0.

Jest to propozycja dla tych cudzoziemców, którzy chcieliby odkryć nowe, niekonwencjonalne treści, rozwinąć swój język w ambitnym kierunku (wychodząc poza jego kolokwialną odmianę) oraz interesują się najnowszymi osiągnięciami naukowymi.

Podręcznik "Łowcy słów" pomaga rozwijać kompetencje ogólne i językowe, pogłębiać wiedzę o świecie, rozmawiać i pisać na interesujące tematy, ćwiczyć umiejętność rozumienia tekstów, w tym stosowania różnych technik i strategii związanych z czytaniem lub słuchaniem. Każdy znajdzie w nim dla siebie coś ciekawego i inspirującego, czy to ze świata natury (rozdziały Mikrobiologia, Sozologia, Astronomia), historii cywilizacji (Archeologia, Egiptologia, Antropologia), czy technologii (Informatyka, Robotyka). Podręcznik pomaga w przekraczaniu granic codziennej komunikacji w stylu kolokwialnym w kierunku odnajdywania się w świecie języka trudniejszego, ale bardziej wyrafinowanego, erudycyjnego świadczącego o wyższym poziomie zaawansowania.

GRATIS DLA NAUCZYCIELI

Każdy nauczyciel, który zamówi co najmniej 10 podręczników i wyrazi zainteresowanie bonusem, otrzyma na adres e-mail do wykorzystania na zajęciach zestaw 7 testów obejmujących materiał skorelowany z częściami powtórkowymi podręcznika.

BUDOWA PODRĘCZNIKA "ŁOWCY SŁÓW"

15 rozdziałów - rozgrzewka językowa
- znaleźć i zrozumieć
- zapamiętać i zastosować
- trochę słownictwa tematycznego
- myślenie i poznanie naukowe
- trochę gramatyki / słowotwórstwa
- ćwiczenia różnych technik czytania i strategii rozumienia tekstu
- ćwiczenia w mówieniu i pisaniu tekstów

9 bloków powtórzeniowych

- repetitio mater studiorum est!

strona internetowa

www.studiologia.edu.pl/lowcy
- dodatkowe ćwiczenia, quizy
- filmiki, materiały do słuchania

Z recenzji dr hab. Anny Seretny, prof. UJ

Łowcy słów to nowa, niezwykle ciekawa i bardzo cenna pomoc do nauki języka polskiego jako obcego. Jest to książka dla wszystkich uczących się, którzy poznawszy język codzienny, zapragnęliby wybrać się w leksykalną podróż w świat nauki. Podręcznik ten znakomicie wprowadza ich w meandry słownictwa tematycznego i to w niecodzienny w glottodydaktyce polonistycznej sposób, a mianowicie poprzez lekturę odpowiednio dobranych tekstów popularnonaukowych z różnych dziedzin. „Złowione” w nich słowa, zwroty, wyrażenia mają umożliwić leksykalnym podróżnikom poznawanie świata nauki i pozwalać im z większą śmiałością i pewnością wypowiadać się na temat jego najnowszych osiągnięć.

Podręcznik zdumiewa bogactwem, pomysłowością i różnorodnością ćwiczeń, zwłaszcza słownikowych. Ich obecność zapewni uczącym się wielokrotny i zróżnicowany kontakt z materiałem leksykalnym, tak ważny na poziomie B. Wydaje się, że po ich wykonaniu słów im nie braknie.

Szczegółowe dane o książce

 • ISBN: 

  978-83-952881-1-1

 • Autorzy: 

  Izabela Kugiel-Abuhasna

 • Dodatki: 

  bezpłatny dostęp do ćwiczeń online

 • Rok wydania: 

  2021

 • Rodzaj oprawy: 

  miękka

 • Poziom: 

  B1

 • Język publikacji: 

  polski

Napisz opinię
2021-08-06 14:49:54 - Dorota

Polecam!

Ocena 5.00

Opinia o produkcie: 
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...