Publikacja dotyczy węzłowych zagadnień norm kolizyjnych prawa rodzinnego, a także międzynarodowego postępowania cywilnego w zakresie prawa rodzinnego. Ma ona na celu pogłębienie wiedzy na temat problematyki prawa prywatnego międzynarodowego.
„Transgraniczne” problemy stosunków rodzinnych i spadkowych narastają, co jest konsekwencją zjawiska globalizacji, swobody przepływu osób m.in. w Unii Europejskiej, procesów imigracyjnych i emigracyjnych. Tym istotniejsze staje się, ze względów teoretycznych i praktycznych, badanie – z perspektywy polskiego prawa procesu cywilnego i prawa prywatnego międzynarodowego – norm prawnych przyjmowanych na poziomie krajowym, europejskim i międzynarodowym, których zadaniem jest ułatwienie mieszkańcom poszczególnych państw realizacji ich praw rodzinnych i spadkowych poprzez rozstrzyganie o właściwości odpowiednich organów (sądowych i innych) oraz o właściwości prawa. Nie zawsze jasny zakres stosowania tych norm, występujące luki, szczególne problemy pojawiające się na styku prawa procesowego i kolizyjnego, czy też na styku miarodajnych statutów (np. stosunków majątkowych małżeńskich i spadkowego) są źródłem wątpliwości wymagających analizy i wyjaśnienia. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, powstał zbiór opracowań dotyczących różnych – w ocenie Autorów − najistotniejszych kolizyjnych i procesowych aspektów prawa rodzinnego.
Wieloaspektowość, różnorodność oraz wysoka wartość merytoryczna przedstawionych w książce treści z pewnością spotkają się z dużym zainteresowaniem.
W publikacji przedstawiono m.in. zagadnienia dotyczące:
- współczesnych wyzwań prawa prywatnego międzynarodowego w zakresie prawa rodzinnego;
- prawa właściwego dla zawarcia małżeństwa oraz zarejestrowanych związków partnerskich;
- skuteczności małżeńskiego ustroju majątkowego wobec osoby trzeciej w prawie prywatnym międzynarodowym;
- przysposobienia zagranicznego dzieci − trzy dekady po transformacji ustrojowej;
- testamentu wspólnego małżeństwa – aspekty kolizyjnoprawne;
- wyboru prawa na tle rozporządzeń unijnych dotyczących stosunków majątkowych między małżonkami oraz stronami zarejestrowanego związku partnerskiego;
- znaczenia woli stron dla ustalenia jurysdykcji w sprawach odpowiedzialności rodzicielskiej w świetle prawa UE;
- uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach alimentacyjnych;
- uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej.
Autorami publikacji są uznani i cenieni w środowisku przedstawiciele nauki, reprezentanci samorządów zawodowych oraz praktycy.
Publikacja skierowana jest do praktyków – adwokatów i radców prawnych, sędziów i prokuratorów oraz aplikantów tych zawodów prawniczych,a także przedstawicieli nauki prawa.
Prawo
-
ISBN:
978-83-8158-075-5
-
Autorzy:
Agata Kozioł, Andrzej Torbus LL.M, Anna Juryk, Bogusława Gnela, Ewa Przyśliwska-Urbanek, Jacek Gołaczyński, Jacek Zrałek, Jadwiga Pazdan, Jerzy Pisuliński, Katarzyna Anna Dadańska, Katarzyna Bagan-Kurluta , Kinga Flaga-Gieruszyńska, prof. USz, Magdalena S
-
Wysokość:
238
-
Szerokość:
165
-
Grubość:
16
-
Oprawa:
Miękka
-
Rok wydania:
2018
-
Miejscowość:
Warszawa
-
Seria cykliczna:
Inne
-
Tematyka:
Prawo
-
Wiek:
15-99 lat
-
Typ publikacji:
Książka
-
Data wprowadzenia do sprzedaży:
2018-12-21