Wczytuję dane...
Kod EAN: 9788373959095
Waga produktu: 0.500 kg
Realizacja zamówienia: 24 godzin
Wysyłka od: 8.99 PLN

Książka składa się ze wstępu oraz trzech rozdziałów.

Pierwszy umożliwia zaznajomienie się z problematyką związaną z wykrzyknikami i obejmuje ogólne rozważania nad ich charakterystyką i właściwościami. Opisuję w nim historię badań nad tą kategorią językową oraz sposoby jej definiowania w różnych typach źródeł. Omawiam także stosowane dotychczas klasyfikacje i podziały wykrzykników, a także ich miejsce w systemie części mowy.

Rozdział drugi stanowi wprowadzenie do części analitycznej. Zawiera podsumowanie stanu badań nad znaczeniem wykrzykników, omówienie stosowanych dotychczas strategii badawczych, a także opis przyjętej w pracy koncepcji znaczenia i zastosowanej metody kognitywnej analizy semantycznej. Zamyka go podrozdział będący już częściowo fazą wstępną właściwej analizy semantycznej, przedstawiam w nim procesy gramatyczne, które mogą modyfikować znaczenie wykrzykników i mają na nie wpływ.

W rozdziale trzecim przeprowadzam szczegółową i dogłębną analizę właściwości semantycznych poszczególnych wykrzykników. Składa się on z trzech podrozdziałów, z których każdy poświęcony jest zbiorowi form konceptualizowanych w ramach określonej domeny centralnej – domeny uczucia, dźwięku, ruchu i innych domen abstrakcyjnych. Poszczególne części rozpoczyna krótka charakterystyka danej domeny, po której następuje właściwa analiza leksemów w niej konceptualizowanych, zbudowana w oparciu o badania kontekstów, w jakich się pojawiają. Na końcu zamieszczono podsumowanie wyników badań.

Uzupełnienie pracy stanowią indeks wykrzykników, wykaz leksemów o najbardziej skomplikowanych matrycach, a także obszerny aneks zawierający egzemplifikację opisywanych w pracy procesów gramatycznych i właściwości semantycznych.

Szczegółowe dane o książce

 • ISBN: 

  978-83-7395-909-5

 • Autorzy: 

  Monika Krzempek

 • Rok wydania: 

  2021

 • Numer wydania: 

  1

 • Rodzaj oprawy: 

  miękka

 • Ilość stron: 

  218

 • Format: 

  17 x 24

 • Język publikacji: 

  polski

Polecamy także