Wczytuję dane...
Kod EAN: 9788392356479
Waga produktu: 0.380 kg
Realizacja zamówienia: 24 godzin
Wysyłka od: 11.99 PLN
Wydawnictwo: Marta Kowalewska

Uczyć inaczej to kolorowy, bogato ilustrowany poradnik metodyczny z aneksem zawierający wiele cennych porad metodycznych jak uczyć języka polskiego tzw. odziedziczonego. Poradnik bardzo przydatny dla nauczycieli uczących uchodźców z Ukrainy. Z aneksu można uczyć języka polskiego od poziomu A0.

Uczyć inaczej… to poradnik metodyczny omawiający teoretyczną stronę metodyki kulturowej (realizującej ideę podejścia kulturowego) oraz podająca przykłady ich praktycznej realizacji. Zdaniem autora metodyka kulturowa świetnie sprawdza się przy nauczaniu języka polskiego tych, dla których język polski jest językiem w różnym stopniu odziedziczonym. Stąd znajdziemy tu również propozycję mikrokursu kulturowego dla tych, którzy zaczynają poznawanie świata polszczyzny i polskości od zera – choć płynie w nich choćby częściowo polska krew… Dlatego też propozycja ta jest również adekwatna dla rozpoczynających przygodę z polskością, np. emigrantów lub uchodźców z Ukrainy.

Uczymy języka poprzez aktualną kulturę, kluczowe jest doświadczenie kulturowe, przeżycie fenomenów polskiej kultury, lekcja jest miejscem spotkania w przestrzeni polskiej kultury wśród wartości ważnych dla Polaków, kurs jest pozytywną narracją o Polsce i Polakach, nauczyciel pełni rolę przewodnika i mistrza po polskiej kulturze, podróżujemy przez świat polskich mitów, dźwięków, obrazów, symboli… Brzmi dobrze?

Od autora

To ja, autor: nauczyciel i lektor języka polskiego w Polsce, na Białorusi i Ukrainie; metodyk i wykładowca m.in. w Drohobyczu, Kijowie i Lwowie. Autor i propagator metodyki kulturowej w nauczaniu języka polskiego (m.in. Kultura polska jako obca? (2011)), autor i współautor kilkunastu podręczników o charakterze międzykulturowym (m.in. Co nas łączy, Jestem stąd, Na pograniczach kultur) poradników metodycznych i programów nauczania przeznaczonych dla uczących się języka polskiego na Ukrainie.

Badam też, jak mogę i potrafię język polski na Ukrainie (m.in. Język polski na Ukrainie w perspektywie glottodydaktycznej (2017)). Aha, byłem członkiem Grupy Ekspertów MEN pracującej nad Podstawą programową dla uczniów polskich uczących się za granicą (2008-2009) i projektem Włącz Polskę (2009-2012), a od 2014 roku realizuję projekty edukacyjne na Ukrainie, skierowane przede wszystkim do polonistyk ukraińskich. I serdecznie każdego pozdrawiam!

Szczegółowe dane o książce

 • Autorzy: 

  Jerzy Kowalewski

 • Rok wydania: 

  2022

 • Rodzaj oprawy: 

  miękka

 • Ilość stron: 

  92

 • Format: 

  21 x 30

 • Tematyka: 

  język polski jako obcy

 • ISBN: 

  978-83-92356-47-9