-
Załączniki bezpieczeństwa
Załczniki do produktuZałączniki dotyczące bezpieczeństwa produktu zawierają informacje o opakowaniu produktu i mogą dostarczać kluczowych informacji dotyczących bezpieczeństwa konkretnego produktu
-
Informacje o producencie
Informacje o producencieInformacje dotyczące produktu obejmują adres i powiązane dane producenta produktu.Studio Temat
-
Osoba odpowiedzialna w UE
Osoba odpowiedzialna w UEPodmiot gospodarczy z siedzibą w UE zapewniający zgodność produktu z wymaganymi przepisami.
Druga część podręcznika "Raz, dwa, trzy i po polsku mówisz TY!" do nauki języka polskiego dla uczniów z Ukrainy, przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży ze szkoły podstawowej (10-14 lat). Podręcznik utrzymany w konwencji komiksu, z nagraniami dostępnymi online. Został opracowany przez wykładowców i lektorów związanych z Centrum “Polonicum”. Autorkami są: Katarzyna Kołak, Małgorzata Malinowska, Anna Rabczuk, Dorota Zackiewicz. Redaktorem metodycznym i programowym: Piotr Kajak.
Zawartość: 39 lekcji (materiał na ok. 80-120 godzin lekcyjnych).
Kolorowy podręcznik utrzymany w stylu komiksowym, z wspaniałymi ilustracjami Marty Zabłockiej. Podręcznik przygotowany specjalnie dla uczniów szkół podstawowych z Ukrainy, uwzględniający zarówno młody wiek odbiorcy jak i specyficzne trudności, z jakimi borykają się uczący się języka polskiego Słowianie. Doskonały wybór do klas i kursów przygotowawczych dla uczniów z Ukrainy.
Podręcznik stawia nacisk na równomierny rozwój wszystkich sprawności językowych, proponuje uczniom wciągające, interesujące ćwiczenia i angażuje ich w projekty wykraczające poza salę lekcyjną. Materiał podany jest w zrównoważony sposób, w tempie dostosowanym do możliwości uczniów z Ukrainy, posługujących się językiem słowiańskim o podobnej budowie i słownictwie do języka polskiego. Doskonały wybór do klas i kursów przygotowawczych dla uczniów z Ukrainy, którzy muszą sprawnie odnaleźć się w polskiej rzeczywistości i jak najszybciej zacząć komunikować się po polsku.
Autorzy serii podkreślają, że podręczniki sprawdzą się nie tylko w grupach z dziećmi ukraińskimi, ale mogą być wykorzystywane w grupach narodowościowo niejednorodnych i w szkołach polonijnych. W książkach wiele uwagi poświęca się słownictwu i gramatyce opisowej. Ćwiczenia zawarte w podręcznikach są bardzo ciekawe i przemyślane. Mogą być używanie w grupie niejednorodnej narodowościowo, w nauczaniu polskiego od podstaw i na wyższych poziomach. Słownictwo do rozdziałów podręcznika można za darmo powtarzać pod kierunkiem nauczyciela w ramach platformy instaling.pl, dostępnej także w języku ukraińskim.
Seria "Raz, dwa, trzy i po polsku mówisz Ty!" została wydana w 5 tomach, które odpowiadają poszczególnym poziomom nauczania. Dwie pierwsze części można kupić w wersji drukowanej. Planowany jest druk pozostałych trzech części. Do każdego tomu dołączone są materiały uzupełniające dla nauczyciela. Przed zakupem wersji drukowanej można zapoznać się z podręcznikami i materiałami uzupełniającymi w wersji cyfrowej. Aby to zrobić należy wypełnić formularz na stronie Fundacji Wolność i Demokracja. Podręcznik i materiały w wersji cyfrowej są udostępniane bezpłatnie.
Do każdego tomu w ramach projektu Mazowieckie Kluby Integracyjne nagrane zostały dialogi. Wraz z kartami pracy tworzą atrakcyjny cykl podcastów ułatwiających samodzielną naukę języka polskiego.
Podręcznik uzyskał akceptację Ministerstwa Oświaty i Nauki Ukrainy, może być oficjalnie wykorzystywany w szkolnictwie polonijnym na Ukrainie.
Zobacz spis treści podręcznika Raz, dwa, trzy i po polsku mówisz TY! Część 2 |
O SERII:
(...) Intencją grupy autorów było stworzenie takich podręczników, które uwypuklą prymarną funkcję komunikacyjną języka, dopasowaną do świata dziecka, a raczej światów, w których się porusza: rodziny znajdującej się w centrum, potem szkoły, środowiska kolegów etc. Dzięki uczynieniu zbiorowym bohaterem serii całej rodziny, uzyskaliśmy możliwość pokazania nie tylko wielu sytuacji i momentów w życiu, ale także wprowadzania różnych stylistycznie odmian polszczyzny, żeby uniknąć błędnego przekonania, że Polacy i Polonia w XXI wieku korzystają tylko z języka literackiego. Staraliśmy się udowodnić, stosując w praktyce dorobek intelektualny światowej glottodydaktyki, że to nasza codzienność i rzeczy przyziemne kładą fundamenty naszej tożsamości i prowadzą także do poznawania spraw wzniosłych (...)
W imieniu zespołu autorów z Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców „Polonicum” Uniwersytetu Warszawskiego
dr Piotr Kajak
RECENZJA
Teksty, czyli podręcznikowe czytanki, są redagowane bardzo starannie i ciekawie. To one budują model narracyjny, za którego pośrednictwem adresat poznaje dzieje pewnej ukraińskiej rodziny. (...) Warto też zauważyć, że autorzy, w tej swojej opowieści o rodzinnej codzienności nie uciekają od etykiety językowej, onomastyki i frazeologii. Sięgają po istotne informacje dotyczące poprawnych zachowań społecznych, tradycję i zwyczaje, rytualizację i odświętność. Subtelnie, ale systematycznie wprowadzają fakty historyczne, wiedzę geograficzną, obyczajową i środowiskową (...). Jest natomiast bardzo prorodzinny w swej wymowie i przez to preferujący więzi międzyludzkie i relacje emocjonalne, które dodatkowo ciekawie opisuje.
Pomysł napisania podręcznika przez polskich, a nie ukraińskich autorów nie jest obarczony większym ryzykiem i niesie ze sobą nowość spojrzenia, obowiązującą i rozumianą międzynarodowo standaryzację oraz (jakże potrzebną temu właśnie odbiorcy) wiedzę socjokulturową, realioznawczą, polonofilską. Świat wartości, egzemplifikowany w recenzowanym podręczniku, jest przyjazny, mądrze opowiedziany, daleki od patosu, ale szanujący tradycyjne wartości. W nowoczesnej szkole nauczanie, nawet przedmiotowe, powinno nieść ze sobą walor interdyscyplinarności.
dr hab. Piotr Garncarek, Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców „Polonicum" Uniwersytetu Warszawskiego
Szczegółowe dane o książce
Podręcznik sprawdza się na zajęciach w naszej szkole. Polecam!
Ocena 5.00
Opinia o produkcie: | |