Seria "Język a komunikacja"
W obliczu jednoczenia się Europy porozumiewanie się ponad podziałami politycznymi, kulturowymi i językowymi staje się potrzebą bodaj czy nie najważniejszą.
"Tertium", Krakowskie Towarzystwo Popularyzowania Wiedzy o Komunikacji Językowej powołane do życia przez grupę pracowników Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1995 roku, wychodzi naprzeciw temu wyzwaniu.
Społeczność akademickich filologów chciała dać impuls takim poczynaniom, które zainicjowałyby forum dyskusyjne na temat komunikacji językowej ponad podziałami na filologie, w szerokim środowisku, nie tylko krakowskim, lecz także ogólnopolskim.
Troską pomysłodawców było, by rzetelne przemyślenia, ciekawe pomysły, sprawy budzące zainteresowanie, choć nie pozbawione naukowego zaplecza przybierały zarazem tak przystępną formę, by przysłowiowy przeciętny inteligent mógł bez trudu i nie bez przyjemności z nimi się zapoznać.
Dyskusja panelowa na temat współczesnego polskiego dyskursu publicznego z udziałem wybitnych językoznawców.
Publikacja stanowi autoryzowany zapis dyskusji panelowej na temat współczesnego polskiego dyskursu publicznego, która odbyła się 14 marca 2008 w ramach konferencji "Język trzeciego tysiąclecia V".
Wybitni paneliści pod przewodnictwem prof. Stanisława Gajdy dyskutowali o pojęciu dyskursu, jego uczestnikach, treściach i stylach. Próbowali zastanowić się także nad rozwojem dyskursu w przyszłości.
Uczestnicy tej debaty to: profesorowie Jerzy Bralczyk, Jerzy Mikułowski-Pomorski, Walery Pisarek, Wiesław Przyczyna, Marcela Świątkowska, Andrzej Zoll i Marek Zybura.
W debacie zabierali głos także: Zofia Berdychowska, Władysław Chłopicki, Anna Lubecka, Grażyna Habrajska, Grażyna Sawicka.
SPIS TREŚCI:
Słowo wstępne
Od redakcji
Zapis dyskusji
Wprowadzenie
1. Dyskurs publiczny - przybliżenie pojęcia
2. Uczestnicy dyskursu
3. Treści
4. Style dyskursu
5. Prognoza i terapia