-
Załączniki bezpieczeństwa
Załczniki do produktuZałączniki dotyczące bezpieczeństwa produktu zawierają informacje o opakowaniu produktu i mogą dostarczać kluczowych informacji dotyczących bezpieczeństwa konkretnego produktu
-
Informacje o producencie
Informacje o producencieInformacje dotyczące produktu obejmują adres i powiązane dane producenta produktu.Wydawnictwo KUL
-
Osoba odpowiedzialna w UE
Osoba odpowiedzialna w UEPodmiot gospodarczy z siedzibą w UE zapewniający zgodność produktu z wymaganymi przepisami.
"Dwujęzyczny podręcznik komunikacji językowej dla służb ratowniczych pogranicza polsko-słowackiego" to pierwsza na polskim rynku wydawniczym publikacja z zakresu języka specjalistycznego odnosząca się wyłącznie do komunikacji językowej różnych służb ratowniczych (policji, pogotowia ratunkowego, straży pożarnej i ratowników górskich).
Podręcznik - zgodnie z tytułem - jest dwujęzyczny, każda wersja językowa składa się z tych samych komponentów: części ogólnej (podstawy komunikacji ogólnej), części szczegółowej (sytuacje komunikacyjne typowe dla zdarzeń wymagających interwencji różnego typu służb ratowniczych), słowniczka oraz klucza do ćwiczeń.
Książka jest efektem projektu badawczego "Dwujęzyczne narzędzia językowe dla służb ratowniczych pogranicza polsko-słowackiego (część 1)" współfinansowanego z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego oraz środków własnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Projekt był pierwszą częścią szerszego programu w kategorii współpracy transgranicznej między krajami V4 i miał na celu przygotowanie pełnych narzędzi językowych przydatnych dla służb ratunkowych polsko-słowackiego pogranicza.
Celem pierwszej części było przygotowanie i opublikowanie dwujęzycznego podręcznika dla służb ratowniczych, który ma ułatwić codzienną komunikację w nagłych wypadkach zarówno turystów, jak i mieszkańców obszaru Tatr. Kierownikiem grantu była dr Magdalena Smoleń-Wawrzusiszyn z Katedry Języka Polskiego KUL, natomiast uniwersytetem partnerskim Uniwersytet Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja).
SPIS TREŚCI:
Wstęp
Samogłoski i spółgłoski polskie
CZĘŚĆ OGÓLNA
ROZDZIAŁ 1. Podstawy komunikacji. Opis osoby
ROZDZIAŁ 2. Czas i przestrzeń
ROZDZIAŁ 3. Pogoda
ROZDZIAŁ 4. Powtórzenie
CZĘŚĆ SPECJALISTYCZNA
ROZDZIAŁ 1. Wprowadzenie
ROZDZIAŁ 2. Pogotowie ratunkowe
ROZDZIAŁ 3. Policja
ROZDZIAŁ 4. Straż pożarna
ROZDZIAŁ 5. Górskie Pogotowie Ratunkowe
Słowniczek
Klucz do ćwiczeń
OBSAH
Úvod
Slovenské samohlásky a spoluhlásky
VŠEOBECNÁ ČASŤ
1. KAPITOLA Základy komunikácie. Opis osoby
2. KAPITOLA Čas a priestor
3. KAPITOLA Počasie
4. KAPITOLA Opakovanie
ODBORNÁ ČASŤ
1. KAPITOLA Úvod
2. KAPITOLA Záchranná zdravotná služba
3. KAPITOLA Polícia
4. KAPITOLA Hasičská záchranná služba
5. KAPITOLA Horská záchranná služba
Slovníček
Kl'úč k cvičeniam