Wczytuję dane...
Waga produktu: 0.700000 kg
Realizacja zamówienia: 5 dni
Wysyłka od: 7.99 PLN
Wydawnictwo: ITD

UWAGA! Druk skryptowy (maszynowy)

Słownik rosyjsko-polski zawiera terminologię z zakresu drzewnictwa. Materiał leksykalny obejmuje 5836 haseł i opracowany został na podstawie publikacji, zamieszczanych w najpoczytniejszych rosyjskojęzycznych czasopismach naukowych i technicznych.

Słownik zaopatrzono w indeks nazw polskich, dzięki czemu w prosty sposób korzystać można podczas tłumaczenia jak ze słownika polsko-rosyjskiego.

Słownik nie pretenduje do kompletności w zakresie terminologii drzewnej, zbiór terminów zależał tu bowiem w dużym stopniu od kontaktu autorek z określone grupę fachowej literatury rosyjskiej, docierającej do Instytutu Technologii Drewna.

Z tego samego też powodu tu i ówdzie słownik wykracza poza terminologię drzewne.

Redakcja nie ingerowała specjalnie w dobór terminów słownika : pozostawiła osądowi autorek decyzję co do zasobu słownictwa potrzebnego czytelnikom do zrozumienia fachowych tekstów,także tym o słabszej znajomości języka rosyjskiego.

Dodać należy, że zbiór rosyjskiej literatury drzewnej w Instytucie Technologii Drewna jest największy w Polsce, dobór więc terminów z tego zbioru wolno potraktować jako przydatny.

W słowniku nie wszystkie terminy rosyjskie maję dokładne odpowiedniki polskie, co jest skutkiem nie ustalonej jeszcze - szczególnie w nowych lub innych technologiach – terminologii polskiej.

W takich wypadkach terminy owe objaśnione opisowo.

Terminy rosyjskie wielowyrazowe, w których występuje ten sam wyraz hasłowy, są umieszczone w słowniku tylko łącznie z owym wyrazem, zwykle rzeczownikiem.

W zastosowanym tu systemie gniazdowym kolejnym numerem są oznaczone zarówno wyrazy hasłowe jak i terminy wielowyrazowe wyróżnione wcięciem, ułożone w porządku alfabetycznym.

Słownik jest zaopatrzony w indeks nazw polskich i innych niż rosyjskie, występujących w słowniku.

Indeks jest związany ze słownikiem tymi samymi numerami, którymi oznaczono terminy rosyjskie.

Dzięki wspólnej numeracji głównej części słownika i indeksu słownik jest przydatny zarówno w wersji rosyjsko- polskiej jak i polsko-rosyjskiej.

Szczegółowe dane o książce

 • Autorzy: 

  Łarisa Radecka, Maria Abramowicz

 • Rok wydania: 

  1978

 • Rodzaj oprawy: 

  twarda, druk skryptowy (maszynowy)

 • Ilość stron: 

  222

 • Format: 

  21,0 x 30,0