W książce opisano zagadnienia związane z kształtowaniem się słuchu fonemowego u dzieci w wieku przedszkolnym. Słuch fonemowy pozwala na odróżnianie wypowiedzi różnych i utożsamianie takich samych, a także stanowi konieczny warunek rozwoju percepcji fonemowej słów w zakresie ich analizy i syntezy. Jest jednym z podstawowych procesów wpływających na umiejętność czytania i pisania.
Przeprowadzone badania pozwoliły na ustalenie opozycji fonologicznych diagnostycznych w badaniu słuchu fonemowego oraz określenie norm rozwojowych u dzieci w wieku przedszkolnym. Ponadto badania dały odpowiedź na pytania dotyczące zależności pomiędzy słuchem fonemowym a lateralizacją, wymową i płcią u dzieci w wieku 3;0‑7;6 lat. Badania oparto na próbie 55 paronimów, do których opracowano schemat badania i specjalnie do tego celu stworzoną kartę odpowiedzi dziecka. Zgromadzony materiał pozwala na lepsze zrozumienie istoty rozwoju i zaburzeń słuchu fonemowego i pozwala na bardziej szczegółowe badania.
Przedstawiona publikacja przeznaczona jest dla nauczycieli pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej, pedagogów, psychologów, logopedów, neurologopedów i studentów wymienionych specjalności oraz innych osób zainteresowanych zagadnieniami związanymi z kształtowaniem się i oceną słuchu fonemowego.
Szczegóły treści cyfrowej
-
ISBN:
978-83-226-2323-7
-
Autorzy:
Joanna Gruba
-
Liczba stron:
166
-
Rok wydania:
2014
-
Język publikacji:
polski
-
Format pliku:
PDF