Wczytuję dane...
Kod EAN: 9788365707215
Waga produktu: 0.400 kg
Realizacja zamówienia: 24 godzin
Wysyłka od: 10.99 PLN
Wydawnictwo: AFERA

Tajniki podstępnego języka czeskiego na wesoło!

Jak brzmią po czesku słowa: "maj", "świeży", "neguję"?

Jasne, że: květen, čerstvý, popírám...

Tytułowe słowo "kapoan" to wyrażenie "na opak" zapisane od tyłu - umownie oznacza ono odwrotność, opaczność, odmienność. Po raz pierwszy użyte w książce Kapoan - na opak. O czeskim dla Polaków, być może mało zaawansowanych, ale mocno zainteresowanych (2000), szybko przyjęło się jako określenie pułapek językowych, w które wpaść może Polak zmylony podobieństwem języków czeskiego i polskiego.

Książka Nowy Kapoan. Strzel i traf do czesko-polskich językowych gaf pozostaje w tej tematyce, ale rozszerza ją zarówno pod względem terytorialnym (traktuje także o Słowakach i Węgrach), jak i problemowo – sygnalizuje bowiem sprawy związane z obyczajami, mentalnością, w pewnym stopniu z kulturą umysłową i materialną, nie stroni od uwag o trudnościach w polsko-czeskim przekładzie. Nie jest to jednak wykład ani dyskurs, lecz napisany lekkim stylem zbiór kilkuset anegdot, w których czeskie (a nieraz słowackie czy węgierskie) wyrazy, zwroty i wyrażenia stają się punktem wyjścia do ogólnej obserwacji lub zaskakującej pointy. Na końcu Czytelnik może sprawdzić swoją wiedzę w małych ćwiczeniach. Głównym celem Nowego Kapoanu jest jednak wywołanie efektu humorystycznego.

Oddajemy w Państwa ręce wydanie drugie, wzbogacone o indeks słówek kilka nowych ilustracji.

Zofia Tarajło-Lipowska - wybitna znawczyni i popularyzatorka literatury i języka czeskiego, autorka m. in. Historii literatury czeskiej (2010) oraz podręcznika, najczęściej przez Czechów używanej książki do nauki polskiego, która doczekała się już czterech wydań (1994, 2004, 2006, 2008).

Szczegółowe dane o książce

 • ISBN: 

  978-83-65707-21-5

 • Autorzy: 

  Jacek Szleszyński, Zofia Tarajło-Lipowska

 • Rok wydania: 

  2018

 • Rodzaj oprawy: 

  miękka

 • Ilość stron: 

  296

 • Format: 

  14,5 x 20,6