Wczytuję dane...
Kod EAN: 9788322644331
Realizacja zamówienia: 24 godzin
Wysyłka: Wysyłka gratis!

Ukazujące się w serii Czytaj po polsku. Materiały pomocnicze do nauki języka polskiego jako obcego opowieści o Skarbniku, opracowane przez Jolantę Tambor i Tomasza Gęsinę, są skierowane do osób uczących się języka polskiego na poziomie podstawowym (A1–A2). To tom zawierający teksty dotyczące problematyki regionalnej, bardzo rzadko prezentowanej cudzoziemcom.

W opracowaniu wykorzystano dwa utwory: O tym, jak górnik Maślok kramarzył ze Skarbnikiem Gustawa Morcinka oraz O Skarbniku, duchu kopalni ze zbioru Baśnie i legendy polskie. Wszystkie zadania opierają się na materiale gramatycznym i leksykalnym użytym w obu tekstach. Z publikacji mogą korzystać zarówno studenci, chcący samodzielnie doskonalić swój język, jak i nauczyciele podczas pracy z grupą lektoratową, a także polscy odbiorcy, zainteresowani literaturą polską, którzy chcą kształtować kompetencje językowo-kulturowe w zakresie języka i kultury polskiej.

Książka została przygotowana z uwzględnieniem standardów egzaminacyjnych Państwowej Komisji ds. Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego.

Spis treści - Czytaj po polsku. 18: Gustaw Morcinek

Baśnie i legendy śląskie

Skarbnik

Gustaw Morcinek

Gustaw Morcinek: O tym, jak górnik Maślok kramarzył ze Skarbnikiem

Ćwiczenia

Przygotowanie do lektury

Po przeczytaniu:
- Rozumienie tekstu
- Ćwiczenia leksykalno-gramatyczne
- Ćwiczenia gramatyczne
- Pisanie
- Mówienie
- Literatura, teksty

O Skarbniku, duchu kopalni. Z: Baśnie i legendy polskie

Ćwiczenia

Przygotowanie do lektury

Po przeczytaniu:
- Rozumienie tekstu
- Ćwiczenia leksykalno-gramatyczne
- Pisanie
- Mówienie

Wiedza o realiach. Śląsk – kultura i język

Klucz do ćwiczeń

O autorach- Czytaj po polsku. 18: Gustaw Morcinek

Jolanta Tambor

Prof. dr hab., zainteresowania: fonetyka i fonologia języka polskiego na tle fonologii innych języków w kontekście glottodydaktycznym; system języka polskiego – fleksja i słowotwórstwo; język polski na tle języków świata, języki mniejszościowe i regionalne oraz dialekty – w szczególności pozycja języka śląskiego; glottodydaktyka polonistyczna – nauczanie gramatyki, aspekty kulturowe nauczania. Dyrektorka Szkoły Języka i Kultury Polskiej, Pełnomocniczka Rektora UŚ ds. Studentów Zagranicznych, kierowniczka Podyplomowych Studiów z Wiedzy o Regionie.

Tomasz Gęsina

Dr, zainteresowania: współczesna literatura polska, literatura dotycząca Górnego Śląska, badania nad przestrzenią w literaturoznawstwie (zwłaszcza geopoetyka), nauczanie cudzoziemców języka i literatury polskiej. Kierownik Centrum Języka i Kultury Chińskiej UŚ.

Szczegóły treści cyfrowej

  • ISBN: 

    978-83-226-4433-1

  • Autorzy: 

    Jolanta Tambor, Tomasz Gęsina

  • Liczba stron: 

    158

  • Rok wydania: 

    2024

  • Numer wydania: 

    1

  • Poziom: 

    A1-A2

  • Seria: 

    CZYTAJ PO POLSKU / POLSKA REGIONALNA

  • Język publikacji: 

    polski/śląski/cieszyński/kaszubski/angielski/czeski/hindi/ukraiński/francuski/niemiecki

  • Format pliku: 

    PDF

Polecamy także