Cudowna podróż Selmy Lagerlöf w kanonie lektur szkolnych. Informujemy, że książką znalazła się na liście lektur uzupełniających do klasy IV szkoły podstawowej, opublikowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Cudowna podróż to nasza ulubiona książka z dzieciństwa. Jej lektura dostarczy wielu miłych przeżyć młodym czytelnikom. Pierwszy tom powieści opisuje przygody podczas podróży Nilsa przemienionego w małego skrzata odbywanej w przestworzach na grzbiecie gąsiora. Poszczególne krainy Szwecji o różnych porach roku, roślinności i mieszkańcy jezior, pól, łąk i gór - obok Nilsa - są bohaterami powieści. Cudowna podróż ma wartką akcję. Nie przeraża, nie napawa grozą, nie powoduje u młodzieży lęków. Za to emanuje pięknem. Ma walory edukacyjne - zachęca do zwrócenia uwagi na środowisko, świat flory i fauny, jednocześnie wciągając bez reszty w pasjonujące przygody rówieśnika czytelników.
Książka ukazuje przeobrażenie złośliwego, raczej bezmyślnego i samolubnego nastolatka w wartościowego chłopca, prawdziwego przyjaciela, szczerze oddanego ptakom, którym towarzyszy w podróży. Okazuje się on także wrażliwy na niedolę innych zwierząt, którym pomaga mimo maleńkiego wzrostu.
Selma Lagerlóf to laureatka nagrody Nobla w dziedzinie literatury pięknej. Napisała na zlecenie rządu szwedzkiego dwutomową bajkową powieść o Nilsie podróżującym na grzbiecie gąsiora. Miała ona stanowić lekturę dodatkową do programu szkolnego. Autorka solidnie przygotowała się do swego zadania, studiując pilnie przez kilka lat geografię i przyrodę Szwecji. To właśnie Szwecja - jej poszczególne krainy o różnych porach roku, roślinność i mieszkańcy jezior, pól, łąk i gór - obok Nilsa są bohaterami powieści. Pierwsze polskie wydanie książki ukazało się jeszcze przed drugą wojną światową.
Można by zapytać po co tłumaczyć ponownie książkę już przełożoną na polski? Okazuje się, że ma to sens, gdyż zniknęła ona wiele lat temu z księgarni. Zapanowała moda na książki typu „fantasy", często budzące grozę i przerażenie.
„Cudowna podróż" nie może równać się z Harrym Potterem, ale też nie potrzebuje z nim rywalizować, gdyż ma zupełnie inne walory. Jej akcja jest także wartka. Opisuje ciekawe przygody. Nie przeraża, nie napawa grozą, nie powoduje u młodzieży lęków. Za to emanuje pięknem. Ma walory edukacyjne - zachęca do zwrócenia uwagi na środowisko, świat flory i fauny, jednocześnie wciągając bez reszty w pasjonujące przygody rówieśnika czytelników. Wzbudza sympatię dla ptaków i zainteresowanie ich losem. W celach poznawczych zawarłyśmy w książce zdjęcia ptaków pojawiających się na kartach powieści przedstawione w postaci ilustracji.