Najnowsza na rynku wydawniczym publikacja, zawierająca pogłębioną analizę obowiązujących przepisów prawa dotyczących procesu wydawania dokumentów oraz udostępniania danych związanych ze statusem administracyjnoprawnym osób fizycznych.
Książka w kompleksowy sposób omawia regulacje obowiązujące w tym obszarze, biorąc pod uwagę poglądy piśmiennictwa, praktykę administracyjną oraz orzecznictwo sądowe.
W publikacji przedstawione zostały kluczowe zagadnienia związane z dokumentami i danymi odnoszącymi się do jednostki czy też wyznaczającymi jej status na gruncie prawa administracyjnego, w szczególności omówiono:
- statusu administracyjnoprawny osoby fizycznej (jednostki),
- pojęcie dokumentów na gruncie poszczególnych gałęzi prawa, ich znaczenia prawnego, rodzajów i form,
- zagadnienia związane z procesem wydawania i udostępniania dokumentów, m.in. prawa i obowiązki podmiotów zainteresowanych dostępem, ograniczenia dostępu do dokumentów i danych, wymagania formalne, terminy, tryby wzruszalności,
- system rejestrów publicznych, w tym rejestr PESEL, rejestr dowodów osobistych, rejestr dokumentów paszportowych, rejestr stanu cywilnego, rejestr danych kontaktowych, Centralny Rejestr Sprzeciwów czy Centralny Rejestr Wyborców,
- zakres usług udostępnianych w aplikacji mObywatel, warunki i sposób pobierania danych przez użytkownika aplikacji mObywatel czy też sposób potwierdzania oraz weryfikowania autentyczności, ważności, integralności lub pochodzenia dokumentów mobilnych.
Najważniejsze atuty publikacji to:
- kompleksowe omówienie procedur, aktów prawnych i zasad, które regulują proces udostępniania dokumentów i danych dotyczących statusu administracyjnoprawnego jednostek, z autorską interpretacją ich stosowania,
- uwzględnienie najnowszych zmian legislacyjnych, dorobku doktryny i orzecznictwa,
- dokładne i przejrzyste prezentowanie poszczególnych zagadnień,
- wyróżnienie w treści kwestii ważnych i nowych.
Czytelnicy mogą znaleźć w książce przykłady z praktyki oraz liczne wytyczne i wskazówki, które ułatwiają zrozumienie i zastosowanie nowych zasad dotyczących wydawania dokumentów oraz udostępniania danych związanych z prawnym statusem jednostki. Autorzy w tym zakresie przedstawiają najważniejsze orzecznictwo i interpretacje prawa w tej dziedzinie, co stanowi cenne uzupełnienie treści książki.
Dzięki tej publikacji Czytelnik dowie się m.in.:
- Jakie dane identyfikują osobę fizyczną w obrocie prawnym?
- Jak kształtuje się system bezpieczeństwa dokumentów publicznych?
- Czym się różni dokument publiczny od dokumentu prywatnego?
- Komu przysługuje dostęp do poszczególnych rodzajów rejestrów publicznych?
- Jak przebiega procedura udostępniania dokumentów i danych na wniosek podmiotu uprawnionego?
- Kiedy i w jaki sposób można zaskarżyć odmowę udostępnienia dokumentów i danych dotyczących statusu administracyjnoprawnego osób fizycznych?
- Jak kształtuje się właściwość organów prowadzących rejestry, wydających i udostępniających dokumenty publiczne?
- Jaki zakres usług przewiduje korzystanie z aplikacji mObywatel?
Książka ta stanowi wartościowy materiał zarówno dla specjalistów zajmujących się prawem administracyjnym, prawników i urzędników realizujących zadania publiczne związane z wydawaniem i udostępnianiem dokumentów i danych, jak i dla osób zainteresowanych tematyką statusu administracyjnoprawnego jednostek, np. naukowców, studentów kierunku prawa czy administracji.
Sektor publiczny
-
ISBN:
978-83-8356-437-1
-
Autorzy:
Agata Nodżak, Agnieszka Anna Kania, Sławomir Wojciechowski
-
Wysokość:
238
-
Szerokość:
165
-
Grubość:
14
-
Liczba stron:
278
-
Oprawa:
Miękka ze skrzydełkami
-
Rok wydania:
2024
-
Miejscowość:
Warszawa
-
Seria cykliczna:
Sektor publiczny w praktyce
-
Tematyka:
Prawo, Sektor publiczny
-
Wiek:
15-99 lat
-
Typ publikacji:
Książka
-
Data wprowadzenia do sprzedaży:
2024-06-17