Wczytuję dane...
Kod EAN: 9788389978226
Waga produktu: 1.040000 kg
Realizacja zamówienia: 24 godzin
Wysyłka od: 7.99 PLN
Wydawnictwo: Wydawnictwo A

Ze względu na swą długą historię, zasięg i kulturotwórczą rolę, język tybetański jest, obok chińskiego, jednym z ważniejszych języków Azji Wschodniej i Środkowej.

Historia języka tybetańskiego sięga połowy VII wieku i według tradycyjnych przekazów wiąże się z wprowadzeniem buddyzmu do Tybetu. Klasyczny język tybetański powstał na początku IX wieku w wyniku reformy, która miała na celu ustalenie kanonicznego języka na potrzeby przekładów tekstów (przede wszystkim buddyjskich) z sanskrytu.

Od około XI wieku klasyczny język tybetański staje się językiem pism wielkiej buddyjskiej kultury Tybetu. W nim też zapisane zostaną, należące do światowego dziedzictwa kulturowego, wspaniałe dzieła tybetańskiego piśmiennictwa religijnego.

Podręcznik do nauki klasycznego języka tybetańskiego autorstwa Michaela Hanha, emerytowanego profesora indologii i tybetologii z Philipps Universität w Marburgu, uważany jest za najlepszy akademicki podręcznik do nauki klasycznego języka tybetańskiego.

Polski czytelnik znajdzie w nim wyczerpujące, a zarazem przejrzyste omówienie gramatyki języka tybetańskiego oraz liczne ćwiczenia i czytanki zaczerpnięte z bogatej literatury tybetańskiej, oryginalnej jak i tłumaczonej na ten język z chińskiego bądź sanskrytu.

By dać czytelnikowi pewien obraz współczesnego mówionego języka tybetańskiego do Podręcznika załączono płytę CD z wybranymi tekstami czytanymi przez lektora tybetańskiego.

Michael Hahn jest emerytowanym profesorem Philipps Universität w Marburgu. W swoich badaniach filologicznych koncentruje się przede wszystkim na poezji sanskryckiej oraz dra-macie staroindyjskim, jak również metryce języków staroindyjskich. Najważniejszym polem jego zainteresowań jest literatura buddyjska. W dorobku naukowym posiada jednakże również prace z zakresu języka tybetańskiego, filologii chińskiej i mongolskiej, czy też filozofii buddyjskiej.

Szczegółowe dane o książce

 • ISBN: 

  978-83-89978-22-6

 • Autorzy: 

  Michael Hahn

 • Dodatkowe nośniki danych: 

  CD audio

 • Ilość nośników: 

  1

 • Rok wydania: 

  2009

 • Numer wydania: 

  1

 • Rodzaj oprawy: 

  twarda

 • Ilość stron: 

  664

 • Format: 

  17 x 24