Podręczniki DIRECT COMMUNICATION METHOD włoski to unowocześniona i rozszerzona wersja 3-częściowej serii książek Italiano Diretto. Jest to podręcznik do skutecznej, samodzielnej lub grupowej nauki języka włoskiego Metodą Bezpośredniej Komunikacji – Direct Communication Method. Na chwilę obecną dostępna jest DIRECT COMMUNICATION METHOD włoski 1 (poziom A1). Docelowo seria składać się będzie z 3 części na poziomie zaawansowania A1-B1.
Dzięki właściwemu stosowaniu podręczników Direct Communication Method szybko zaczniesz aktywnie posługiwać się nowym językiem, będziesz brać czynny udział w rozmowach oraz wypowiadać się w sposób jasny i zrozumiały dla swojego rozmówcy.
Podręczniki Direct Communication Method to:
konwersacje z życia wzięte i związane z nimi emocje
tematy często poruszane przez ludzi w codziennych rozmowach – to, co nas otacza, ciekawi, fascynuje, drażni
język podany w formie dialogu trenera z uczestnikami kursu językowego, którzy będą ci towarzyszyć w nauce
praktyczne i przydatne słownictwo stosowane w codziennej komunikacji
przewrotne i nieoczywiste pytania, skłaniające czy wręcz prowokujące do odpowiedniej reakcji językowej
słówka i zwroty stosowane w różnych kontekstach sytuacyjnych, uwzględniających ich różne odcienie znaczeniowe
zagadnienia gramatyczne podane tak prosto i przejrzyście, jak tylko można
ćwiczenia gramatyczno-leksykalne, dzięki którym dodatkowo utrwalisz poznany materiał
ścieżka dźwiękowa, dzięki której możesz rozwijać umiejętności językowe tam, gdzie chcesz i kiedy chcesz
DIRECT COMMUNICATION METHOD włoski 1 – zawartość gramatyczna:
Zaimki osobowe w formie podmiotu Odmiana czasowników w czasie teraźniejszym – czasowniki regularne grupy 1, 2, 3. Odmiana czasowników nieregularnych Odmiana czasowników zwrotnych Tworzenie zdań twierdzących, przeczących i pytań Szyk wyrazów w zdaniu twierdzącym, przeczącym i pytającym Pytania otwarte i zamknięte Budowanie schematu pytań Konstrukcja ani… ani Rodzajnik nieokreślony w rodzaju męskim i żeńskim Rodzajnik nieokreślony i określony Rodzajnik określony w liczbie mnogiej Tworzenie liczby mnogiej Zastosowanie słów ktoś, coś, nikt, nic Zaimki osobowe w formie dopełnienia Przysłówki wyrażające częstotliwość zawsze, nigdy itd. Określanie umiejętności robienia czegoś – czasownik móc, umieć, potrafić Zdania typu lubię robić… - czasownik odmieniany i bezokolicznik w jednym zdaniu Przymiotnik jako przydawka i orzecznik Zaimki wskazujące ten, tamten itp. W liczbie pojedynczej i mnogiej Zaimki dzierżawcze w liczbie pojedynczej i mnogiej Konstrukcja dopełniacza Określanie pory dnia i czynności wtedy wykonywanych Przysłówki Konstrukcja jest/są, znajduje/znajdują się Forma przymiotnika w liczbie mnogiej Konstrukcja potrzebować – ho bisogno di itp. ( w hiszpańskim czasownik necesitar) Konstrukcja być głodnym itp. Przyimek + rodzajnik
DIRECT COMMUNICATION METHOD włoski 1 – zawartość tematyczna:
Podstawowe dane osobowe – jak się nazywasz, skąd jesteś, gdzie się urodziłeś, gdzie leży twój kraj, gdzie mieszkasz, gdzie pracujesz Frazy powitalne i pożegnalne Podstawowe zwroty grzecznościowe Nazwy krajów, kontynentów, miast Nazywanie przedmiotów: Co to jest? Narodowości Dni tygodnia, pory dnia i związane z nimi czynności Czynności cykliczne, wykonywane regularnie Języki, którymi mówisz, których się uczysz, które rozumiesz Liczby Podstawowe działania matematyczne Podawanie wieku i pytanie o wiek Mówienie o zawodzie, pracy, miejscu pracy Co lubisz robić, co uwielbiasz, czego nie znosisz, co preferujesz Cechy charakteru Wyrażanie częstotliwości Opis przedmiotów i ludzi Nazwy posiłków Kolory Adres, numer telefonu Podawanie czasu Konstrukcje od…do Posiłki Określanie sposobu robienia czegoś Określanie położenia Zainteresowania (muzyka, pizza, wino) Dni tygodnia Rodzina, członkowie rodziny, przyjaciele Wygląd zewnętrzny Środki komunikacji miejskiej Zakupy, sklep, sposoby płatności Określanie, za ile godzin coś się wydarzy
DIRECT COMMUNICATION METHOD (DCM) to odmiana metody bezpośredniej opracowana w oparciu o wieloletnie obserwacje i doświadczenia autora, który przeprowadził jak dotąd ponad 30000 lekcji. To metoda uwzględniająca sposób uczenia się odbiorcy oraz poszukująca najbardziej odpowiedniego sposobu dotarcia do magazynu jego zasobów i możliwości. DCM to metoda dopasowana tak dalece jak to możliwe do potrzeb odbiorcy, w szczególności jego umiejętności komunikacyjnych, typu osobowości i zbioru doświadczeń, którym każdy z nas dysponuje. Osnową DCM jest interakcja – bezpośrednia, ludzka – która pomaga w osiągnięciu celu: ukształtowaniu umiejętności komunikacyjnych i swobodnym posługiwaniu się językiem. To ważny czynnik zwłaszcza teraz, w epoce, kiedy kontakt międzyludzki zamienia się w często urwane, niepełne komunikaty wysyłane poprzez urządzenia mobilne w formie emotikonek.
Rozwijanie i doskonalenie umiejętności komunikacyjnych w bezpośrednim kontakcie z żywym człowiekiem to główny cel DCM – tak też zaprojektowane zostały podręczniki DIRECT COMMUNICATION METHOD, prawdopodobnie pierwsze na rynku podręczniki do nauki języków metodą bezpośrednią, przeznaczone dla indywidualnego odbiorcy i do użytku także poza kursami językowymi.
Pomoce do nauki języków (w przeważającej części angielskiego) różnymi odmianami metody bezpośredniej były dotąd używane głównie w ośrodkach językowych. Były to często skrypty przygotowane pod konkretną grupę odbiorców, przeznaczone do użytku wewnętrznego i opierające się na niezbyt atrakcyjnym drylu językowym pytanie-odpowiedź, co pozbawiało zarówno nauczyciela jak i ucznia możliwości kreatywnego użycia języka. Pierwsze skojarzenia prowadziły w takich przypadkach w kierunku Metody Callana, jednak tu wypada wyjaśnić, że Callan nie wymyślił metody bezpośredniej, tylko nadał jej własny kształt, zyskał popularność w latach 60-tych XX wieku i stał się przez to jej najbardziej znanym propagatorem. Zatem: Metoda Callana stanowi odmianę metody bezpośredniej, ale nie każda forma metody bezpośredniej jest Metodą Callana.
Umożliwienie skorzystania szerszemu gronu odbiorców z dostępu do nauki języka z użyciem DCM to swego rodzaju „uwolnienie” metody, co oznacza, że od tej chwili każdy zainteresowany skuteczną nauką komunikowania się może nabyć wybrany podręcznik DCM i rozpocząć przygodę z językiem. Może to zrobić na własną rękę, może zaprosić znajomego lub znajomych, może także wziąć udział w kursie językowym, gdzie poprowadzi go dobrze przygotowany trener (najlepiej Certyfikowany Trener DCM – Certified DCM Coach).
Pojawienie się podręczników DCM na rynku to także obalenie mitu, że nie można nauczyć się języka metodą bezpośrednią we własnym zakresie. Otóż można, tylko trzeba zrobić to we właściwy sposób. Dysponując odpowiednią wiedzą, można z łatwością osiągnąć cel, czyli posiąść umiejętności skutecznego komunikowania się w dowolnym języku – pomoc i wskazówki można znaleźć na stronie wydawnictwa oraz na blogu autora.
Jak wygląda struktura DIRECT COMMUNICATION METHOD (DCM)?
DIRECT COMMUNICATION METHOD (DCM) to metoda bezpośrednia, w której poprzez interakcję ćwiczymy umiejętność właściwego wypowiadania się i komunikowania się, czyli sprawnego posługiwania się narzędziem, jakim jest język.
Poziomy DIRECT COMMUNICATION METHOD:
Poziom I (A1-A2): komunikacja sterowana - na tym etapie uczeń potrzebuje pomocy trenera: bohatera z podręcznika lub realnej postaci na kursie językowym. Chodzi o to, aby zaczął posługiwać się nowym językiem już od pierwszej chwili zetknięcia się z nim, mimo że dopiero zaczyna przygodę i ma raczej niewielki zasób słownictwa.
Poziom II (A2-B1): komunikacja stosowana - tu wzrasta samodzielność ucznia, a trener staje się jego partnerem w coraz bardziej swobodnej rozmowie. Uczeń cały czas ćwiczy nowe struktury, wyrabia przydatne nawyki językowe oraz zbliża się do poziomu niezbyt skomplikowanych improwizacji językowych.
Poziom III (B1 i wyżej): komunikacja twórcza – uczeń i jego trener oraz inni uczestnicy zajęć po prostu ze sobą rozmawiają na dowolny temat: dyskutują, wymieniają się poglądami, budują argumenty, bronią ich itd. Pomoc trenera polega na tym, aby uczeń swoje myśli wyraził jeszcze sprawniej. To poziom swobodnej improwizacji w oparciu o wcześniej wypracowane narzędzia komunikacyjne oraz przydatne nawyki językowe.