Wczytuję dane...
Kod EAN: 9788395921209
Waga produktu: 0.320 kg
Realizacja zamówienia: 24 godzin
Wysyłka od: 10.99 PLN
Wydawnictwo: Agencja NOMEN

Słownik błędów językowych to praktyczna pomoc dla tych, którym zależy na poprawnym mówieniu i pisaniu. Formuła słownika jest bardzo nowoczesna, przejrzysta i przyjazna. Dlatego Słownik błędów językowych znajdzie swoich odbiorców wśród osób, dla których język polski to istotne narzędzie w pracy, w biznesie lub dowolnej działalności publicznej. Będzie też doskonałą pomocą dla nauczycieli języka polskiego jako obcego oraz cudzoziemców uczących się polskiego. Przystępna cena, wysoki poziom merytoryczny i edytorski sprawiają, że książka będzie również doskonałym prezentem.

Słownik błędów językowych to pierwsza tego typu publikacja w XXI wieku. Poprzednim dziełem o podobnym profilu i tytule był bowiem Słownik polskich błędów językowych autorstwa Stanisława Słońskiego. Ukazał się on w roku 1947.

Istotą Słownika błędów językowych jest jasny, przystępny i jednoznaczny opis, ograniczenie użycia terminologii i brak trudnej teorii oraz zwięzłe, przejrzyste i wizualno-symboliczne ujęcie treści. To bodaj pierwszy tak opracowany polski słownik. SBJ to bardzo ważne dopełnienie słownika ortograficznego, od którego jest bardziej przydatny, bo nie zastąpią go autokorektory tekstu. A błędy gramatyczne i leksykalne (dotyczących wyrazów) są zdecydowanie częstsze niż błędy ortograficzne i o wiele groźniejszych dla komunikacji!

Układ haseł w słowniku błędów językowych

Słownik błędów językowych może być doraźną „sprawdzarką” błędów. Ale nie mniejszą korzyść da jego systematyczne przeglądanie (wystarczy 1 strona = 1 minuta dziennie!), aby wyłapać błędy, które się popełnia, wcale o tym nie wiedząc lub na których sprawdzenie nie będzie czasu. Dzięki bardzo praktycznej formule redakcyjnej taki „kurs w miniodcinkach” nie wymaga czasu ani wysiłku.

Co wyróżnia Słownik błędów językowych?

Słownik błędów językowych to najbardziej praktyczna publikacja / pomoc poprawnościowa. Decyduje o tym kilka jego cech:

 • jest przyjazny i przystępny dla niepolonistów (dzięki rezygnacji z trudnej teorii i terminologii);
 • przedstawia konkretne i stanowcze oceny poprawności (na ile to możliwe i zasadne);
 • jest aktualny i normatywny;
 • ma innowacyjną formę redakcyjną (przejrzystą, wyrazistą, uporządkowaną, „wizualną”) - bardzo ułatwiającą odbiór treści (zwłaszcza wzrokowcom);
 • jest popularny, ale zarazem naukowy i fachowy (zgodny z regułami sztuki leksykograficznej);
 • hasła są zwięzłe i oszczędne tekstowo (czyli krótko, jasno i na temat - bez gawędziarstwa, zbędnych objaśnień i długich dygresji);
 • jest poręczny i wygodny w użyciu (dzięki optymalnym parametrom wydawniczych).


Słownik błędów językowych przedstawia różnego typu błędy gramatyczne (słowotwórcze, fleksyjne, składniowe) i leksykalne (w tym frazeologiczne i znaczeniowe) często spotykane we współczesnym języku ogólnym, którym na co dzień posługują się Polacy. Haseł jest 1320, ale ujęte w nich warianty, przykłady i minikomentarze, a także rozbudowany indeks pozwalają uniknąć wielu innych błędów podobnego typu lub dotyczących podobnych form językowych.

Mimo tak szerokiej tematyki i dużej "pojemności" Słownika błędów językowch nie ma w nim, oczywiście, wszystkich popełnianych błędów (w teorii i praktyce - nieskończenie wielu). Z kolei jakaś część błędów może wywołać zdziwienie, że "nikt tych błędów nie robi" albo "przecież wszyscy tak mówią, więc… skąd błąd?".). To subiektywne opinie, dlatego dokonując niezbędnej selekcji redakcja kierowała się przede wszystkim statystykami. Ale mała część przedstawionych błędów to faktycznie "rzadkie okazy" w języku osób wykształconych i oczytanych. Uznaliśmy jednak, że i takich nie może zabraknąć. Ograniczenie objętości i wybór błędów miały na celu maksymalną praktyczność Słownika błędów językowych.

Recenzentem książki jest prof. dr hab. Andrzej Markowski. Pomysłodawcami koncepcji "Słownik błędów językowych" i jego redaktorami są językoznawcy z doświadczeniem autorskim i redaktorskim dr hab. Ewa Rudnicka oraz Marek Zboralski. Opracowanie haseł: dr Ewa Kozioł-Chrzanowska, dr Monika Pawelec-Skurzyńska, Marcin Chrzanowski. Indeks i odsyłacze międzyhasłowe: dr hab. Michał Szczyszek.

Seria Znampolski.pl będzie sukcesywnie rozszerzana o nowe książki. W planach wydawnictwa jest wydanie następujących publikacji:

 • Słowozbiór - Innowacyjny słownIQ, który zwiększy Twoją elokwencję i poprawi językową skuteczność. Pomoże Ci robić dobre wrażenie i unikać niezręcznych pomyłek!
 • To nie błąd! - słownik błędów pozornych i wariantów poprawnych. Czyli wszystko to, co ktoś może Ci niesłusznie wytykać i czego sam się niepotrzebnie obawiasz!
 • Słownik błędów językowych TOM II - Nazwy i nazwiska. Daty i skróty. Liczby i kwoty. Miary i wagi. Ortografia, interpunkcja, wymowa.

Szczegółowe dane o książce

 • ISBN: 

  978-83-959212-0-9

 • Autorzy: 

  Ewa Rudnicka, Marek Zboralski, Marcin Chrzanowski, Ewa Kozioł-Chrzanowska, Monika Pawelec-Skurzyńska, Michał Szczyszek

 • Redakcja: 

  Ewa Rudnicka, Marek Zboralski

 • Rok wydania: 

  2020

 • Numer wydania: 

  1

 • Rodzaj oprawy: 

  miękka ze skrzydełkami

 • Ilość stron: 

  224

 • Format: 

  13 x 20

 • Język publikacji: 

  polski

Napisz opinię
2021-01-28 14:51:01 - Alina

REWELACJA! Niezastąpiona pomoc na zajęciach ze studentami uczącymi się języka polskiego jako obcego. Czegoś takiego brakowało.

Ocena 5.00

Opinia o produkcie: 
2021-12-16 15:19:14 - Andrzej

Bardzo przydatna książka, ale trzeba ją czytać bardzo starannie. Polecam!

Ocena 5.00

Opinia o produkcie: 
2021-12-21 13:01:53 - Teresa

Ten słownik powinien być dostępne w każdej szkolnej lub uczelnianej bibliotece, to nieoceniona pomoc językowa, której brakowało. Forma w jakiej został przygotowany słownik jest przystępna dla każdego. Polecam.

Ocena 5.00

Opinia o produkcie: 
Polecamy także
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...