Wczytuję dane...
Kod EAN: 9788382203189
Waga produktu: 0.260 kg
Realizacja zamówienia: 24 godzin
Wysyłka od: 7.99 PLN

Niniejsza publikacja prezentuje autorski pomysł "narzędzi kulturowych" (za Lwem S. Wygotskim; Filipiak 2012: 23–24), wykorzystywanych w trakcie organizowania środowiska edukacyjnego według koncepcji skutecznego zdziwienia. Opis każdej propozycji nieprzypadkowo zyskał następującą postać: aktywność dziecka, potrzebne materiały, przebieg omawianej gry/zabawy.

Publikacja stanowi element pakietu materiałów przygotowanych w ramach projektu "Skuteczne zdziwienie". Zestaw gier i zabaw dla dzieci w wieku przedszkolnym zapewnia "przygodę" z identyfikowaniem obrazów dźwiękowych oraz ich zestawianiem i porównywaniem z obrazami graficznymi - za każdym razem odmienną - w postaci zabawy oraz innych czynności.

Opisane propozycje pozwalają na wspieranie i uatrakcyjnianie początkowej nauki czytania i pisania. Proponowane rozwiązania skierowane są do nauczycieli, rodziców oraz opiekunów towarzyszących dzieciom w nabywaniu wspomnianych umiejętności.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wdrożenie „Skutecznego zdziwienia” odbywało się w grupach gdzie znajdowały się dzieci, które jednocześnie uczyły się języka polskiego jako obcego. Charakterystyczne gesty wywołujące głoski ułatwiają dzieciom identyfikację liter z odpowiednimi fonemami. Projekt "Skuteczne zdziwienie" koresponduje z programem Jolly Phonics, który doskonale sprawdza się również podczas nauki języka angielskiego.

Dzieci, które jednocześnie uczyły się języka polskiego poddane oddziaływaniom publikacji z serii "Skuteczne zdziwienie" podnosiły swoje umiejętności w zakresie dokonywania wszelkich syntez i analiz, a także prawidłowej realizacji głosek w izolacji.

Proponowana technika czytania pozwala im na szybkie osiągnięcie sukcesu w postaci przeczytanych wyrazów i krótkich tekstów. Nauka oparta na zabawie i polisensorycznych doświadczeniach, z wykorzystaniem bogatego zaplecza "narzędzi kulturowych" z powodzeniem może być wykorzystywana w nauce języka polskiego jako obcego u dzieci w wielu przedszkolnym i młodszym wieku szkolnym.


Projekt "Skuteczne zdziwienie - wyzwalająca myślenie nauka czytania i pisania" to unikatowa propozycja nauki czytania, łącząca elementy aktywizacji poznawczej, emocjonalnej i motorycznej. Został oparty na rozległym doświadczeniu praktycznym i badawczym w pracy z dziećmi oraz na testach poprzedzających wdrożenie. Autorka do swego modelu nauki czytania wykorzystuje wnioski płynące z najnowszych osiągnięć psychologii, kognitywistyki i pedagogiki. Model ten przełamuje dotychczasowe sposoby realizacji nauki czytania w ramach tradycyjnych działań szkolnych. Autorka nie tylko dokonuje połączenia stosowanych dotąd podejść do początkowej nauki czytania - skoncentrowanych bądź na głosce, bądź na sylabie - lecz także wykracza poza skupione wyłącznie na stronie językowej myślenie o tej kompetencji. Projekt zakłada rozwijanie dziecięcego myślenia i umiejętności czytania poprzez pracę z tekstem i obrazem. W konsekwencji odbiorca otrzymuje rozbudowany pakiet starannie przemyślanych i dobranych materiałów do wykorzystania w praktyce przedszkolnej i szkolnej.

Spis treści

Wstęp 07

W poszukiwaniu głosek 10
Pierwsza głoska 11
Tak czy nie? 12
Powiedz „stop!” 13
Domek z kart 14
Kto ma więcej? 15
Literowa gimnastyka 16
Chór dźwiękoznaków 17
Literaki – trening kreślenia liter 18
Kto złapie pierwszy? 19
Waleczne słowa. Podaj jak najszybciej wyraz rozpoczynający się daną głoską 20
TIC-TAC-TOE (literowe kółko i krzyżyk) 21
Literowe BINGO 23
Wyścig liter! 24
Liter rządek – głosek porządek 25
Kim jestem? 26
Znajdź coś, co… 27
Łowienie liter 28
W poszukiwaniu liter 29
Zapamiętaj i odtwórz 30
Na ucho 31
Liczę, ile razy słyszę 32
Znajdź literę! 33
Słuchaj uważnie! 34
Kolorowe litery 35
Kalambury 36
Co na początku, co na końcu? 37
Odszukaj właściwą literę 38
Zakodowane wyrazy 39
Memory literowo-głoskowe 40
Złap literę 41
Pokaż, co słyszysz 42
Literowe porządki 43
Skok po wiedzę 44
Czego brakuje? 46
Zaznacz pięć liter w rzędzie 47
Ile sylab, liter, głosek? 48
Sokole oko z literami 49
Sokole oko z głoskami 51
Literowe skoki 53
Do pary 54
Na powitanie 56
Palce w ruch 57
Diagram kołowy z gestami 58
Diagram kołowy z literami 59
Na plecach 60
Literowy parking 62
W kole 63

Zakończenie 64

Bibliografia 65

Załączniki 67

Szczegółowe dane o książce

 • ISBN: 

  978-83-8220-318-9

 • Autorzy: 

  Weronika Kisiel

 • Rok wydania: 

  2020

 • Numer wydania: 

  1

 • Rodzaj oprawy: 

  miękka

 • Ilość stron: 

  100

Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...